Golanka – skała w prawych zboczach Doliny Prądnika w Ojcowskim Parku Narodowym. Znajduje się przy drodze prowadzącej dnem tej doliny, pomiędzy wylotami Skalskiej Drogi i wąwozu Złodziejowy Dół. Wraz ze znajdującą się po drugiej stronie Prądnika skałą Grzybową tworzą jedną ze skalnych bram Doliny Prądnika[1].

Golanka, zwana również Golankową zbudowana jest z twardych wapieni skalistych z późnej jury. Prądnik w plejstocenie wyżłobił w skałach Wyżyny Olkuskiej dolinę o głębokości około 100 m. W miejscach, w których znajdowały się twardsze od innych wapienie skaliste powstawały zwężenia zwane bramami skalnymi, często o pionowych ścianach[2].

Nazwa skały związana jest z legendą podaną przez Oskara Kolberga. Według tej legendy mieszkający obok skały kmieć Golanek stracił wszystkich członków rodziny, z wyjątkiem pięknej, cnotliwej i pobożnej córki Jadwigi. Siedząc na skale zobaczyła uciekającego przed rozjuszonym turem przerażonego myśliwego. Zrzuconym z góry dużym głazem zabiła tura, a ocalony myśliwy oświadczył się jej i został jej mężem. Od tego czasu skałę zaczęto nazywać Golanką[2].

Golanka tworzy rodzaj baszty. Jej ściany są pionowe, jedna z nich opada bezpośrednio na pobocze drogi. W górnej części Golanki znajduje się duży okap.

Szlaki turystyczne

szlak turystyczny czerwony czerwony Szlak Orlich Gniazd, odcinek z Prądnika Korzkiewskiego Doliną Prądnika przez Ojców do Zamku w Pieskowej Skale

Przypisy

  1. Ojcowski Park Narodowy. Mapa 1:20 000. Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2005/2006. ISBN 83-87873-42-X.
  2. 1 2 Józef Partyka: Ojcowski Park Narodowy: przewodnik turystyczny. Warszawa: Sport i Turystyka Muza SA, 2006. ISBN 83-7319-963-2.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.