Gleboznawca — osoba zajmująca się badaniem i opisem gleb. W celu poznania genezy, właściwości oraz przydatności dla rolnictwa gleb na określonym terenie gleboznawca prowadzi prace terenowe, laboratoryjne i kameralne. Uczestniczy również w pracach związanych z ochroną oraz racjonalnym zagospodarowaniem gleb[1].
Gleboznawca często pracuje zarówno w terenie przy odkrywce glebowej, w laboratorium przy analizach gleb, a także przy komputerze przy tworzeniu opracowań i dokumentacji. Do obowiązków gleboznawcy może należeć:
- określenie genezy gleby i działających na nią czynników glebotwórczych;
- określenie rzędu, typu, podtypu, rodzaju i gatunku gleby;
- badanie chemicznych i fizycznych właściwości gleb;
- określenie stopnia zanieczyszczenia i degradacji gleb przez działalność człowieka;
- określenie potrzeb nawożenia i wapnowania gleb;
- ustalenie przydatności rolniczej gleby, określenie klas bonitacyjnych i kompleksów przydatności rolniczej;
- wykonywanie map glebowych, w tym map klasyfikacyjnych i glebowo-rolniczych;
- opracowanie projektu rekultywacji gleb na terenach zdegradowanych lub projektu ochrony i racjonalnego wykorzystania gleb na określonym obszarze;
- udział w zespole opracowującym plany zagospodarowania przestrzennego lub programy ochrony i zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich;
- działalność naukowa, dydaktyczna i popularyzatorska związana z gleboznawstwem[1].
By pracować jako gleboznawca należy skończyć studia wyższe na kierunku lub specjalizacji gleboznawstwo, możliwe też jest dokształcanie się w ramach studiów podyplomowych. Zatrudnienie można zdobyć na uczelni wyższej, co wiąże się z podążaniem drogą kariery naukowej, a także w różnych firmach lub instytucjach publicznych wymagających wykonywania ekspertyz gleboznawczych[2].
Gleboznawca jest wymieniony jako zawód w Klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy opublikowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, kod zawodu: 213202. Zawodem wymagającym podobnych kompetencji jest klasyfikator gruntów, kod zawodu: 213208[3].
Zakres pracy klasyfikatora gruntów jest węższy niż gleboznawcy i można go traktować jako swego rodzaju specjalizację w obrębie pracy gleboznawcy. Praca klasyfikatora gruntów jest ściśle związana z określeniem przydatności danej gleby dla rolnictwa i nadaniem jej klasy wynikającej z gleboznawczej klasyfikacji gruntów. Klasyfikator, zgodnie z prawem geodezyjnym i kartograficznym, we współpracy z przedstawicielami Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, bierze udział w opracowaniu projektów (operatów) klasyfikacyjnych[4].
Zobacz też
Przypisy
- 1 2 Gleboznawca. psz.praca.gov.pl/. [dostęp 2016-06-26].
- ↑ Gleboznawca. www.praca.pl. [dostęp 2016-06-26].
- ↑ Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania. „Dz.U. 2014 poz. 1145”. [dostęp 2016-07-01].
- ↑ Klasyfikator gruntów. psz.praca.gov.pl/. [dostęp 2016-06-26].