Geomancja – praktyka wykorzystywania niepotwierdzonych naukowo "pozytywnych energii" Ziemi i Kosmosu dla pozyskania lepszego zdrowia, szczęścia i harmonii z własnym otoczeniem. Według zwolenników geomancji polega ona na właściwej obserwacji zarówno kształtu terenu jak i obiektów na nim się znajdujących, również symboli i miejsc kultu. Osoby zajmujące się tą dziedziną nazywane są geomantami.
W Chinach elementy geomancji zawarte są w filozofii i zasadach planowania otoczenia feng shui[1], w Indiach w analogicznym systemie o nazwie vastu vidya[2][3]. Oznacza to, że siedziba człowieka, miejsca pochówku jego przodków oraz miejsca świątyń, w których oddaje cześć bogom, muszą być tak usytuowane, by otaczająca je natura wywierała jak najlepszy wpływ na żyjących i nie tylko. Uważano, że zmarli również mają do tego prawo, dlatego miejsca grobowców czy ołtarzy im poświęconych również powinny znajdować się pod wpływem sprzyjających sił natury. Wierzono bowiem, że duchy zmarłych przodków będą wówczas pomagać żyjącym i ich wspierać.
Obecnie wiedza geomantyczna coraz częściej jest wykorzystywana do budowania domów, urządzania mieszkań i ogrodów.
Geomancja zajmuje się także wyszukiwaniem terenów pod zabudowę, odpowiednim urządzaniem pomieszczeń, posługując się przy tym (zdaniem samych geomantów) ezoteryczną wiedzą o oddziaływaniu na otoczenie różnego rodzaju kształtów, form, symboli oraz elementów natury.
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Z.Królicki Radiestezja stosowana, wyd. Ravi-Łódź 1994, ISBN 83-85997-08-3, ss.134
- ↑ Vastu Homepage
- ↑ L.Matela Geomancja.Formy Feng Shui.Pozytywne energie, Wyd.Studio Astropsychologii Białystok, 1998 ISBN 83-86737-25-5, ss.47