Galatea (gr. Γαλάτεια Galáteia – mlecznobiała, łac. Galatea) – imię noszone przez postacie kobiece w mitologii greckiej.

Znane są trzy postacie w mitologii greckiej:

  • Ożywiony posąg o imieniu Galatea, żona Pigmaliona. Pigmalion zakochał się w wyrzeźbionym przez siebie posągu kobiety, który na jego prośbę ożywiła Afrodyta[1].
  • Nereida, w której zakochał się cyklop Polifem. Galatea pokochała śmiertelnika, sycylijskiego pasterza Akisa. Polifem zabił go rzucając na niego olbrzymią skałę. Galatea następnie zamieniła jego krew w jedną z sycylijskich rzek – Acis[2][3].
  • Galatea z Krety, córka Eurytiosa, małżonka Lamprosa. Lampros widząc, że żona jest brzemienna zapowiedział, że zaakceptuje tylko syna. Galatea urodziła córkę i ukryła ten fakt przed mężem. Nadała jej imię męskie Leukippos, ubierała jak chłopca, ale z biegiem lat coraz trudniej było zatajać płeć dziecka. Matka udała się do świątyni Latony, która zlitowała się nad dziewczynką i zmieniła jej płeć[2][3].

Odniesienia literackie i artystyczne

Mit o Pigmalionie znalazł odzwierciedlenie w różnych dziedzinach sztuki np. w dramacie (Jean-Jacques Rousseau), poezji (Robert Graves), muzyce (opera) Jean-Philippe Rameau, w sztukach plastycznych (Étienne Maurice Falconet)[1].

Przypisy

  1. 1 2 Nowa encyklopedia PWN, T. 4, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1996, ISBN 83-01-11967-5.
  2. 1 2 Pierre Grimal, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich Wydawnictwo, 1990, ISBN 83-04-01069-0.
  3. 1 2 Mała encyklopedia kultury antycznej A–Z (red. Zdzisław Piszczek). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1988, ISBN 83-01-03529-3.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.