Fortepian – skała w Wąwozie Ostryszni na Wyżynie Olkuskiej będącej częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Jest najbardziej na wschód wysuniętą skałą w grupie skał w tym wąwozie[1]. Wąwozem obok skały prowadzi czarny szlak turystyczny z Imbramowic (parking w centrum wsi) do Glanowa[2].
Fortepian znajduje się w środkowej części grupy skał. Pomiędzy Fortepianem a Wielką Ostryszniańską bardzo stromo w górę zbocza pnie się rozjeżdżona droga leśna. Fortepian to zbudowana z twardych wapieni skalistych skała o wysokości 8–12 m, ścianach połogich, pionowych lub przewieszonych z zacięciem, filarem i kominem. Uprawiana jest na niej wspinaczka skalna. Jest 11 dróg wspinaczkowych o trudności od III do VI.1+ w skali Kurtyki. Na dziewięciu z nich zamontowano stałe punkty asekuracyjne – ringi i stanowiska zjazdowe. Skała znajduje się w lesie, ściany wspinaczkowe o wystawie zachodniej i południowej[3].
Drogi wspinaczkowe
- Filar Fortepianu; III,
- Barkarola; IV,
- Legato; IV,
- Scherzo; VI.1+,
- Sonata; VI.1+,
- Etiuda; V-,
- Nokturn; VI,
- Fant Fortepianu; IV+,
- Kant Fortepianu; IV+,
- Zacięcie na Fortepianie; III
- Fortepianowy diferek; III+[3].
Przypisy
- ↑ Paweł Haciski, Południowa część Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Warszawa, RING, 2015, ISBN 978-83-937960-0-7
- ↑ Jura Krakowsko-Częstochowska. Informator turystyczny, Ogrodzieniec, Związek Gmin Jurajskich, 2018, ISBN 978-83-947430-8-6
- 1 2 Baza topo portalu wspinaczkowego [online] [dostęp 2019-07-13] .