Flash
Wykonawca singla
z albumu Flash Gordon
Queen
Strona B

„Football Fight"

Wydany

24 listopada 1980 (Wielka Brytania)[1]
27 stycznia 1981 (USA)[1]

Nagrywany

1980

Gatunek

rock

Długość
  • 2:46 (singel)
  • 3:29 (wersja z albumu, „Flash’s Theme”)[1]
Wydawnictwo

EMI, Elektra

Producent

Brian May i Mack

Format

płyta winylowa 7"

Singel po singlu
Need Your Loving Tonight
(1980)
„Flash”
(1980)
Under Pressure
(1981)

Flash – utwór brytyjskiego zespołu rockowego Queen ze ścieżki dźwiękowej do filmu Flash Gordon. Autorem jest Brian May.

Powstały dwie wersje utworu: wersja z albumu Flash Gordon (pt. „Flash’s Theme”) rozpoczyna film i zawiera dialog z pierwszej sceny. Wersja singlowa zawiera fragmenty dialogów z różnych momentów filmu, w tym wypowiadane przez postać, którą gra Brian Blessed, Gordon’s alive!. Wersja z singla została umieszczona na albumie Greatest Hits z 1981 oraz późniejszych kompilacjach. Na stronie B umieszczono utwór „Football Fight”. Singel (wydany 24 listopada) osiągnął 10. miejsce na brytyjskiej liście przebojów, mimo że film nie odniósł sukcesu[1].

Utwór jest śpiewany w duecie przez Freddiego Mercury’ego i Briana Maya, natomiast Roger Taylor wykonuje harmonie wokalne. May gra na wszystkich instrumentach oprócz sekcji rytmicznej: pianinie Bösendorfer (z 97 klawiszami zamiast 88), syntezatorze Oberheim OBX (widocznym w teledysku) oraz gitarze Red Special.

Podczas trasy Hot Space Tour koncerty Queen otwierał odtwarzany z playbacku przez około 1 minutę fragment utworu, po czym zespół przechodził do „The Hero”.

Na utworze oparto kilka innych z albumu Flash Gordon: „Flash to the Rescue”, „Flash’s Theme Reprise”, „The Hero”.


W kulturze popularnej

  • utwór jest odtwarzany podczas meczów drużyny bejsbolowej Philadelphia Phillies, kiedy na boisko wchodzi Tom Gordon, który nosi przydomek „Flash”
  • utwór został wykorzystany w filmie Ostrza chwały
  • utwór otwiera album The Complete Masterworks amerykańskiego zespołu Tenacious D
  • utwór został wykorzystany w reklamie Toy Story 2 w kanałach ABC1 i Disney Channel, przy czym słowo „Flash” zastąpiono w nich przez „Buzz"

Przypisy

  1. 1 2 3 4 Flash's Theme. AllMusic. [dostęp 2020-12-06]. (ang.).

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.