Felinkowa – płaskie i rozległe wzniesienie w miejscowości Ryczów w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Ogrodzieniec[1]. Na mapach opisane jest jako Góra Felinkowa[2][1]. Ma kilka niewybitnych kulminacji, na jednej z nich mapa Geoportalu podaje wysokość 428,6 m. Znajduje się na terenie niezabudowanym. Piaszczyste wzniesienie jest częściowo porośnięte lasem, a częściowo pokryte łąkami. W lesie znajdują się wapienne skałki[2]. Przez Felinkową biegnie droga z Ryczowa do Podzamcza. Drogą tą prowadzi pieszy Szlak Warowni Jurajskich oraz Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd[1].
Pod względem geograficznym Felinkowa znajduje się w mikroregionie Wyżyna Ryczowska na Wyżynie Częstochowskiej będącej częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej[3].
Przy drodze w pobliżu szczytu Felinkowej zamontowano tablicę informacyjną. Podaje ona, że w listopadzie i grudniu 1914 roku na polach Felinkowej pomiędzy wojskami austro-węgierskimi i rosyjskimi odbyła się bitwa określana nazwą Wielkiej batalii pod Pilicą. Licznych poległych żołnierzy obu stron pochowano na prowizorycznych cmentarzach polowych, później przeniesiono ich na cmentarz wojenny na Kozich Górkach[4].
Dzięki otwartym, trawiastym terenom ze wniesienia Felinkowa rozciąga się rozległy widok. W kierunku południowym widoczne jest Pasmo Smoleńsko-Niegowonickie z wniesieniami Dupnica, Długa Góra, Kaczmarkowa Skała, Straszykowa Góra, Ruska Góra.
- Skałki na szczycie Felinkowej
- Tablica informacyjna
- Widok z Felinkowej na wzgórze Dupnica
- Widok z Felinkowej na południe
Przypisy
- 1 2 3 Mapa. Jura Krakowsko-Częstochowska. Część północna 1:52 000, Warszawa: ExpressMap, 2015, s. 1, ISBN 978-83-88112-71-3 .
- 1 2 Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna [online] [dostęp 2018-05-15] .
- ↑ Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998, ISBN 83-01-12479-2 .
- ↑ Na podstawie tablicy informacyjnej zamontowanej przy drodze przez Felinkową.