Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Zawód, zajęcie |
pedagog, oligofrenopedagog |
Odznaczenia | |
Felicja Felhorska (1895 w Warszawie, zm. 1970, tamże[1]) – polska pedagog, oligofrenopedagog, matematyk.
Życiorys
Ukończyła studia na Uniwersytecie w Lozannie[2].
W latach 1932–1969 (z przerwą na okupację niemiecką) sprawowała funkcję kierownika Pracowni Psychopedagogicznej w warszawskim Instytucie Pedagogiki Specjalnej, współpracując m.in. z Marią Grzegorzewską. Za jej kierownictwa pracownia ta znacząco się rozwinęła i osiągnęła wysoki poziom naukowy, zajmując się m.in. selekcją dzieci do szkół specjalnych oraz działalnością informacyjną i kształceniową. Organizowała też kursy oraz konferencje dla kierowników szkół powszechnych i specjalnych. Szkoliła psychologów selekcjonujących dzieci w różnych miastach Polski. Otton Lipkowski stwierdził, że bardzo istotnym osiągnięciem pracowni było opracowanie metod i narzędzi do badania dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, potem stosowanych powszechnie w całej Polsce. Przyczyniło się to do znacznego rozwoju wiedzy w tym zakresie[3].
Podczas okupacji niemieckiej przebywała najpierw (od 1941) w Dąbrowie Zduńskiej, gdzie nauczała na tajnym kursie maturalnym[2], a potem przez dwa lata (od 1942), z narażeniem życia, ukrywała w swoim niewielkim mieszkaniu żydowskie bliźniaczki Wicher (późniejsze Zofię i Ludwikę Woźnickie). Zofia Woźnicka została w 1951 matką chrzestną późniejszego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego[4]. Z uwagi na bardzo semicki wygląd dzieci te nie mogły opuszczać mieszkania nawet w obrębie kamienicy. Przez sześć miesięcy ukrywała również matkę sióstr Wicher[5].
Odznaczenia
W 2007 została odznaczona pośmiertnie przez prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego za ratowanie osób narodowości żydowskiej, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski[6].
Rodzina
Miała brata, Władysława, inżyniera elektryka, autora prac, słowników i poradników z zakresu elektrotechniki[2].
Przypisy
- ↑ Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego, Felicja Felhorska.
- 1 2 3 Dobiesław Jędrzejczyk, Ten, który wszystkim serce swe otwiera, „Łowiczanin. Kwartalnik historyczny”, 2(21)/2008, s. I.
- ↑ Anna Hryniewicka, Wkład Marii Grzegorzewskiej w rozwój pedagogiki specjalnej „O tym, na czym polega geniusz dobroci”, „Szkoła Specjalna”, nr 5/2014, s. 154.
- ↑ Mariusz Szczygieł Siostry Woźnickie w czasie wojny ukrywały się w zamkniętym pokoju. Ludka została pisarką. Zosia – matką chrzestną Lecha Kaczyńskiego. Obie wyskoczyły przez okno, „Duży Format”, „Gazeta Wyborcza”, 2019-04-15.
- ↑ Warsaw Ghetto Database, Felicja Felhorska.
- ↑ Prezydent RP, Uroczystość odznaczenia przez Prezydenta RP tych, którzy ratowali Żydów w czasie Zagłady.