Falseta – jedna z części składowych muzyki flamenco. Są to zwykle krótkie melodie wykonywane przez gitarzystę (gitarzystów) w czasie śpiewania pieśni lub towarzyszące tancerzom. W czasie solowego popisu na gitarze, artyści grają przedtem utworzone falsety lub improwizują nowe, które razem składają się na cały utwór. Falsetę można z grubsza porównać do improwizowanych "kawałków" jazzowych lub bluesowych.

Hiszpański poeta Federico García Lorca poświęcił tym improwizacjom wiersz pt. Falseta w swoim zbiorze wierszy Liryka pieśni głębokiej (hiszp. Poema del cante jondo). Jest on do dzisiaj chętnie śpiewany z akompaniamentem gitary lub pianina przez różnych wykonawców[1].

Przykłady

Muzykę soleá, alegría i innych palos (stylów muzyki flamenco) można przedstawić jako melodię o dwóch rytmach – jednym rytmie na 6/8 i jednym na 3/4, chociaż zmiany melodii mają tendencję do akcentowania trzeciego i dziesiątego bitu, unikając klasycznej zachodniej idei pierwszego bitu, co może niewyrobionym słuchaczom mylić rozpoznawanie początku i środka melodii.

[12] 1 2 [3] 4 5 [6] 7 [8] 9 [10] 11

Muzyka siguiriya ma ten sam wzór co i soleá, ale przesunięty:

[12] 1 [2] 3 [4] 5 6 [7] 8 9 [10] 11

Chociaż wielu artystów wykonuje ją jak poniżej:

1 i 2 i 3 i i 4 i i 5 i

Muzyka farruca, ma 2 rytmy na 4/4, każda falseta ma 8 bitów:

[1] 2 [3] 4 [5] 6 [7] 8

Większość innych stylów trzyma się tych dwóch podstawowych rytmów, chociaż mogą występować różne wariacje takie jak np. granaína.

Przypisy

Zobacz też

Linki zewnętrzne (w języku angielskim)

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.