Eugeniusz Seifried
Data i miejsce urodzenia

25 lutego 1920
Częstochowa

Data i miejsce śmierci

21 marca 1994
Częstochowa

Kariera seniorska[infobox 1]
Lata Klub Wyst. Gole
1934– Błękitni Aniołów
1945– Skra Częstochowa
Kariera trenerska
Lata Drużyna
1952– LZS Mstów
Skra Częstochowa
Victoria Częstochowa
Budowlani Częstochowa
Błękitni Aniołów
  1. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.

Eugeniusz Seifried (ur. 25 lutego 1920 w Częstochowie, zm. 21 marca 1994 tamże) – polski piłkarz i działacz sportowy, związany z Częstochową. Wśród kibiców znany był jako Niuniek i Dekawka[1].

Życiorys

Urodzony w 1920 r. w Częstochowie. Karierę sportową rozpoczął przed II wojną światową. W wieku 14 lat założył wraz z innymi piłkarzami klub piłkarski Błękitni Aniołów, potem uchodził wówczas za jednego z najbardziej utalentowanych częstochowskich piłkarzy. Brał m.in. udział w ostatnim przed wybuchem II wojny światowej meczu reprezentacji Częstochowy z reprezentacją Będzina, w którym strzelił jedną z bramek[2].

Po zakończeniu wojny grał w Skrze Częstochowa, która była wówczas bliska awansu do I ligi. Jeszcze przed zakończeniem kariery został w 1952 r. trenerem LZS Mstów i w następnym sezonie awansował z tą drużyną do klasy B. Po zakończeniu kariery zawodniczej był nadal trenerem (m.in. w Skrze, Victorii, Budowlanych czy Błękitnych) i działaczem piłkarskim w strukturach Częstochowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, to z jego inspiracji reaktywowano w latach 80. XX w. Błękitnych Aniołów[2].

Zginął od licznych ciosów w głowę 21 marca 1994 r. we własnym domu przy ul. Warszawskiej 13 w Częstochowie, motywem napadu był prawdopodobnie rabunek, ale śledztwo w sprawie zabójstwa umorzono z powodu braku możliwości wykrycia sprawców[2].

Jego imieniem nazwano ulicę na częstochowskim Aniołowie, gdyż Seifried urodził się w tej dzielnicy[2], OZPN w Częstochowie organizował również Memoriał im. Eugeniusza Seifrieda[3].

Przypisy

  1. NEWS :: memorialpodokregcz-wa [online], memorialpodokregcz-wa.manifo.com [dostęp 2022-06-13].
  2. 1 2 3 4 Marek Mamoń, Częstochowa. Śledczy wracają do tajemniczej śmierci patrona ulicy na Aniołowie [online], czestochowa.wyborcza.pl, 7 października 2019 [dostęp 2019-10-21].
  3. CzOZPN - Oficjalny serwis Częstochowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej - www.ozpn.czest.pl [online] [dostęp 2019-10-21] (ang.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.