Etyka zawodowa – zespół norm wyznaczających określone obowiązki moralne związane z wykonywanym zawodem i społecznymi stosunkami zawodowymi (np. etyka lekarska, prawnicza)[1].
Są to spisane normy odpowiadające na pytanie, jak ze względów moralnych przedstawiciele danego zawodu powinni, a jak nie powinni postępować[2][3].
Etyka zawodowa próbuje stosować ogólne zasady i pojęcia moralne do praktycznych zagadnień danego zawodu[4]. Wykorzystywana jest w zawodach, które określa się jako zawody zaufania publicznego, pojawiają się konflikty moralne i dylematy moralne, które wymagają refleksji i odpowiedzi normatywnej, regulującej postępowanie przedstawiciela zawodu[4].
Ustanawianie norm etyki zawodowej ma długą tradycję nie tylko w zawodzie lekarza, sędziego czy rycerza (żołnierza). Również zawody kupieckie i bankierskie mogły oczekiwać społecznej aprobaty pod warunkiem samoregulacji[4].
Ustanowione normy etyki zawodowej są zobowiązaniem grupy zawodowej do ich przestrzegania. Wyrazem zaufania społecznego jest nadanie grupie autonomii wraz z uprawnieniem do egzekwowania wysokiego statusu zawodowego[4].
Etyka zawodowa jest wspomniana w Konstytucji: „można tworzyć samorządy zawodowe, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony” (art. 17, Konstytucja RP z 1997 r.)[4].
Przypisy
- ↑ etyka zawodowa, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2018-03-27] .
- ↑ Etyka zawodowa, red. A. Sarapata, Książka i Wiedza, Warszawa 1971.
- ↑ Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2018-03-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-05-17)].
- 1 2 3 4 5 Multiplatforma Czasopism Naukowych [online], umk.pl [dostęp 2021-09-13] .
Linki zewnętrzne
- Interdyscyplinarne Centrum Etyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. incet.uj.edu.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-02-16)].