Elpidofor
Ελπιδοφόρος
Joanis Lambriniadis
Ιωάννης Λαμπρυνιάδης
Arcybiskup Ameryki
Ilustracja
Kraj działania

Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

28 listopada 1967
Stambuł

Metropolita pruski
Okres sprawowania

2011–2019

Arcybiskup Ameryki
Okres sprawowania

od 2019

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Patriarchat Konstantynopolitański

Inkardynacja

Grecka Prawosławna Archidiecezja Ameryki

Diakonat

1994

Prezbiterat

2005

Nominacja biskupia

3 marca 2011

Chirotonia biskupia

20 marca 2011

Odznaczenia
Order Księcia Jarosława Mądrego IV klasy Order Księcia Jarosława Mądrego V klasy
Sukcesja apostolska
Data konsekracji

20 marca 2011

Miejscowość

Stambuł

Miejsce

Sobór św. Jerzego

Konsekrator

Bartłomiej

Współkonsekratorzy

German (Chawiaropulos), Ireneusz (Atanasiadis), Chryzostom (Kalaidzis), Apostoł (Danilidis), Genadiusz (Limuris), Teoklet (Passalis), Teoklet (Fenerlis), Paweł (Jazidżi), Hilarion (Alfiejew), Grzegorz (Stergiu), Izajasz (Kykkotis), Mitrofan (Jurczuk)

Elpidofor, imię świeckie Joanis Lambriniadis (ur. 1967 w Stambule) – grecki biskup prawosławny służący w jurysdykcji Patriarchatu Konstantynopolitańskiego, od 2019 arcybiskup Ameryki.

Życiorys

Jest absolwentem studiów teologicznych na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach, które ukończył w 1991, oraz filozoficznych na uniwersytecie w Bonn, które ukończył w 1993. Rok później w katedrze św. Jerzego w Stambule został wyświęcony na diakona, zaś w 1995 mianowano go zastępcą sekretarza Świętego Synodu Patriarchatu Konstantynopolitańskiego. W latach 1996–1997 odbywał studia podyplomowe w Instytucie św. Jana Damasceńskiego w Balamand, gdzie uczył się również języka arabskiego. W 2001 obronił na Uniwersytecie Arystotelesa dysertację doktorską poświęconą Sewerowi z Antiochii i soborowi chalcedońskiemu. W 2005 został I sekretarzem Świętego Synodu Patriarchatu Konstantynopolitańskiego, zaś patriarcha konstantynopolitański Bartłomiej I wyświęcił go na kapłana[1].

Działał w ruchu ekumenicznym jako jeden z współsekretarzy (przedstawiciel strony prawosławnej) w Międzynarodowej Komisji Dialogu Teologicznego między Kościołem prawosławnym a Kościołami luterańskimi. Brał udział w pracach Konferencji Kościołów Europejskich oraz Światowej Rady Kościołów[1].

W marcu 2011 został nominowany na metropolitę pruskiego[uwaga 1]. W tym samym roku mianowano go namiestnikiem stauropigialnego monasteru Trójcy Świętej na wyspie Heybeliada (tradycyjna nazwa grecka – Chalki)[1]. W przypadku ponownego otwarcia seminarium duchownego na Chalki, które znajduje się przy tymże monasterze (w tej sprawie Patriarchat Konstantynopolitański prowadził negocjacje z rządem tureckim) metropolitę Elpidofora typowano na jego nowego rektora[2].

Jego chirotonia biskupia odbyła się 20 marca 2011 w katedrze św. Jerzego w Stambule pod przewodnictwem patriarchy konstantynopolitańskiego Bartłomieja. Brali w niej udział hierarchowie nie tylko Patriarchatu Konstantynopolitańskiego i innych Kościołów prawosławnych tradycji greckiej, ale i biskupi Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego[3].

W maju 2019 r. stanął na czele archidiecezji Ameryki[4].

Uwagi

  1. Metropolia tytularna od greckiej nazwy Bursy – Prusa.

Przypisy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.