Elkhund szary
Ilustracja
Inne nazwy

Norweski elghund szary, Norwegian Elkhound Grey, Norsk Elghund Grå

Kraj patronacki

Norwegia

Kraj pochodzenia

Norwegia[1]

Wymiary
Wysokość

max. 52 cm(psy), ok. 47 cm(suki)

Masa

ok. 23 kg

Klasyfikacja
FCI

Grupa V, Sekcja 2,
nr wzorca 242

AKC

Hound

ANKC

Grupa 4 (Hounds)

CKC

Grupa 2 (Hounds)

KC(UK)

Hound

NZKC

Hounds

UKC

Grupa 5 – Northern Breed

Wzorce rasy

Elkhund szary – jedna z ras psa, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji północnych szpiców myśliwskich. Typ wilkowaty[2]. Podlega próbom pracy w Szwecji, Norwegii i Finlandii[1].

Użytkowość

Pies myśliwski – wystawiający zwierzynę, używany do polowań na łosie (ang. elk – łoś). W Norwegii wykorzystywany również w wojsku i ratownictwie jako lawinowy pies poszukiwawczy. Sprawdza się jako pies stróżujący.

Temperament

W wykonywaniu swoich zadań na polowaniu jest bardziej niezależny i samodzielny niż jego bliski krewniak elkhund czarny. Chętny do współpracy z człowiekiem, angażuje się w wykonywane zadania.

Budowa

Jest to pies o sylwetce zbliżonej do kwadratu. Ma mocną szyję i silny, wysoko osadzony ogon, który jest zakręcony do góry. Sprawia wrażenie elastycznego. Powinien mieć zwarte ciało, ale nie powinien zatracić szybkości i zwinności. Szeroka klatka piersiowa. Kufa powinna mieć taką samą długość jak mózgoczaszka, ale wymiary idealne rzadko się zdarzają.

Szata i umaszczenie

Umaszczenie występuje w różnych odmianach szarości.

Włos okrywowy często ma zabarwione na czarno końcówki. Jest też twardy i gruby, gdyż jego ojczyzna jest krajem chłodnym.

Utrzymanie

Elkhund nie ma szczególnych potrzeb, wymaga przede wszystkim regularnego szczotkowania.Źle znosi wysokie temperatury - zdecydowanie woli wtedy spędzać czas w chłodnych zakątkach mieszkania bądź ogrodu niż na wędrówkach. Elkhund ma tendencje do tycia, toteż należy uważać z tym, aby go nie przekarmić.

Popularność w Polsce

Rasa bardzo rzadko spotykana.

Przypisy

  1. 1 2 Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. s. 172.
  2. Rino Falappi: Czworonożni przyjaciele: rasy, pielęgnacja i hodowla psów. s. 121.

Bibliografia

  • Rino Falappi: Czworonożni przyjaciele: rasy, pielęgnacja i hodowla psów. Warszawa: Dom Wydawniczy "Bellona", 2001. ISBN 83-11-09354-7.
  • Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. Warszawa: Carta Blanca. Grupa Wydawnicza PWN, 2012. ISBN 978-83-7705-179-5.
  • Eva Maria Krämer: Rasy psów. Warszawa: Oficyna Wydawnicza MULTICO, 1998, s. 142. ISBN 83-7073-122-8.

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.