Edward Maunder
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

12 kwietnia 1851
Londyn

Data śmierci

21 marca 1928

Zawód, zajęcie

astronom

Alma Mater

King’s College London

Małżeństwo

Annie Scott Dill Russell

Edward Walter Maunder (ur. 12 kwietnia 1851 w Londynie, zm. 21 marca 1928) – astronom angielski, zajmował się badaniami plam słonecznych i słonecznego pola magnetycznego. Biblista.

Życiorys

Uczęszczał do King’s College London, którego nie ukończył. Swoją pierwszą pracę podjął w londyńskim banku, by opłacić studia. W 1873 roku uzyskał w Obserwatorium Królewskim stanowisko asystenta od obserwacji spektroskopowych.

Dwukrotnie żonaty. W 1875 roku ożenił się z Edith Hannah Bustin, z którą miał sześcioro dzieci. Kolejną jego żoną była Annie Scott Dill Russell (1868–1947), matematyczka z którą współpracował przez resztę życia; pobrali się w 1895 roku. W roku 1916 Annie Maunder została, jako jedna z pierwszych kobiet, przyjęta do Royal Astronomical Society.

Jego nazwiskiem nazwano kratery na Księżycu[1] i na Marsie[2] oraz okres słabszej aktywności słonecznej – minimum Maundera.

Obserwacje słoneczne

Maunder fotografował i mierzył plamy słoneczne, wyznaczał szerokości plam słonecznych, które cyklicznie zmieniają się podczas jedenastu lat. W 1904 roku opublikował wyniki swoich badań w postaci wykresu motylkowego (ang. butterfly diagram).

Towarzystwa naukowe

Maunder był jednym z fundatorów Brytyjskiego Stowarzyszenia Astronomicznego. Od 1875 roku był członkiem Royal Astronomical Society. Maunder życzył sobie powołania do istnienia stowarzyszenia astronomów otwartego dla osób zainteresowanych astronomią, bez względu na klasę społeczną, w szczególności dla kobiet. Edward Maunder był pierwszym wydawcą „Journal of the BAA”. Jego starszy brat – Thomas Frid Maunder (1841–1935) był współfundatorem i sekretarzem Stowarzyszenia przez 38 lat.

Przypisy

  1. Maunder on Moon. [w:] Gazetteer of Planetary Nomenclature [on-line]. IAU, USGS, NASA. [dostęp 2016-03-09]. (ang.).
  2. Maunder on Mars. [w:] Gazetteer of Planetary Nomenclature [on-line]. IAU, USGS, NASA. [dostęp 2016-03-09]. (ang.).

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.