Dyżurny Satyryk Kraju
Gatunek

program rozrywkowy

Kraj produkcji

Polska

Oryginalny język

polski

Twórcy

Tadeusz Drozda

Główne role

Tadeusz Drozda

Muzyka tytułowa

Dyżurny Satyryk KrajuTadeusz Drozda

Liczba odcinków

363[1]

Liczba serii

7

Produkcja
Reżyseria

Feridun Erol

Scenariusz

Tadeusz Drozda

Muzyka

Aleksander Nowacki

Czas trwania odcinka

ok. 24 minut

Pierwsza emisja
Data premiery

1 października 1995

Stacja telewizyjna

Polsat
PomeraniaTV (TV7 Szczecin)

Lata emisji

1995–2001, 2008

Format obrazu

4:3

Format dźwięku

stereo

Dyżurny Satyryk Kraju – cykliczny program rozrywkowy nadawany od 1 października 1995 do 23 czerwca 2001 przez Telewizję Polsat oraz w 2008 r. na antenie PomeraniaTV (TV7 Szczecin) w formie kilkuminutowych felietonów. Jego twórcą oraz prezenterem był Tadeusz Drozda. Występowali w nim również: córki Drozdy (Małgorzata, Joanna i Ewa), Janusz Rewiński, Krzysztof Piasecki, Jan Płócienniczak, kabaret Klika, kabaret Pirania oraz Stanisław Zygmunt. Współproducentem programu - wraz z Tadeuszem Drozdą - były: Agencja Artystyczna Droart i Adar Video Studio[2]. W Polsacie wyemitowano 350 odcinków programu, a w PomeraniaTV – 13.

Historia i opis programu

Pierwsze wydanie „Dyżurnego Satyryka Kraju" nastąpiło 1 października 1995 o godzinie 15:00 na antenie Polsatu. Program składał się z serii segmentów autorstwa tytułowego „Dyżurnego Satyryka Kraju" oraz zapraszanych przez niego satyryków, którzy od czasu do czasu byli również gospodarzami programu w zastępstwie autora. Gośćmi programu byli okazjonalnie polscy politycy, z którymi Tadeusz Drozda przeprowadzał wywiady (w przypadku jednego z wydań świątecznych – np. były prezydent Lech Wałęsa).

Cykl nawiązywał do sukcesu innego programu Tadeusza Drozdy – „Śmiechu warte", emitowanego równolegle w TVP1 (w przypadku obu programów za muzykę odpowiadał Aleksander Nowacki).

Zwieńczeniem, ukazującego się co tydzień programu - podobnie jak w przypadku jego odpowiednika z TVP1 - były konkursy dla widzów, prowadzone najczęściej przez Małgorzatę Drozdę (zazwyczaj w przypadku tych fotograficznych), samego gospodarza, bądź ich obojga. Ostatnie wydanie programu w telewizji Polsat ukazało się 23 czerwca 2001.

W 2008 r. program był na krótko przywrócony w lokalnej TV Pomerania, w postaci krótkich felietonów Tadeusza Drozdy.

Przypisy

  1. Tadeusz Drozda: dzisiaj jest lepiej, o wszystkim decyduje jeden człowiek [online], 21 stycznia 2022 [dostęp 2022-01-21].
  2. Odcinek 276 programu „Dyżurny Satyryk Kraju" [online], 25 stycznia 2019 [dostęp 2019-01-25].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.