Ściana północna

Dupeczkaskała w Dolinie Będkowskiej na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Pod względem administracyjnym należy do wsi Będkowice w gminie Wielka Wieś, w województwie małopolskim. Skała znajduje się w środkowej części Doliny Będkowskiej, przy Brandysowej Polanie powstałej na dnie rozszerzenia bocznego wąwozu łączącego się z dnem doliny po orograficznie prawej stronie potoku Będkówka[1].

Nazwa nadana została skale przez wspinaczy skalnych. Istnieje też na tablicy ze skałoplanami zamontowanej na polanie. Dupeczka znajduje się w orograficznie prawym zboczu bocznego wąwozu. naprzeciwko skały Dupa Słonia[2]. Na mapie Geoportalu w tym miejscu zaznaczone są trzy skały: Ściana Luster, Menigitisy, Kakofonia[1]. W rzeczywistości jest tutaj tylko jedna większa skała (Dupeczka), oprócz niej rozrzucone po zboczu bloki skalne nie zasługujące na odrębną nazwę, zaś nazwy na mapie Geoportalu to nazwy 3 dróg wspinaczkowych na Dupie Słonia przeniesione na skałki przeciwległego zbocza.

Dupeczka to pojedyncza turnia o wysokości 12 m, zbudowana z twardych wapieni skalistych. Ma ściany pionowe, połogie lub przewieszone z filarem i zacięciem. Znajduje się na terenie prywatnym[2]. Obrośnięta jest krzewami, a ziemia przy jej podstawie bez śladów wydeptania, co wskazuje, że wspinaczka na niej jest mało popularna.

Drogi wspinaczkowe

Na północnej ścianie Dupeczki jest 6 dróg wspinaczkowych o trudności od VI do VI.2 w skali krakowskiej. Wszystkie mają zamontowane stałe punkty asekuracyjne: ringi (r) i stanowisko zjazdowe (st)[2].

  1. Randez-vous; 3r + st, VI.1, 10 m
  2. Schadzka; 3r + st, VI, 10 m
  3. Randka; 4r + st, VI, 11 m
  4. Podryw; 4r + st, VI.2, 12 m
  5. Spojrzenie w oczy; 5r + st, V, 12 m
  6. Skok w bok; 5r + st, VI.1, 12 m[2].

W górnej części skały znajdują się otwory jaskini Szczelina naprzeciw Słonia[3].

Przypisy

  1. 1 2 Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna [online] [dostęp 2021-05-28].
  2. 1 2 3 4 Baza topo portalu górskiego [online] [dostęp 2021-05-28].
  3. Jakub Nowak, Jerzy Grodzicki, Jaskinia naprzeciw Słonia, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2019-04-28].

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.