Drag king – kobieta, która strojem i wyglądem upodabnia się do mężczyzny, najczęściej podczas występów na estradach klubowych, przy czym nie ma tu znaczenia orientacja seksualna artystki[1]. Według nieco innej definicji lansowanej przez Del LaGrace Volcano (znany drag king ze Stanów Zjednoczonych) drag king to „każda osoba wszystko jedno jakiej płci biologicznej, która w świadomy sposób robi przedstawienie z męskości”[2].
Etymologia określenia wywodzi się z języka angielskiego, w którym in drag znaczy „w przebraniu osoby innej płci”, zaś słowo king (król) zaczerpnięto przez analogię do terminu drag queen oznaczającego mężczyznę występującego w przebraniu kobiety. W Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej drag kings i drag queens często występują w klubach gejowskich i lesbijskich i mają swoje serwisy internetowe. Organizowane są też specjalne festiwale i warsztaty.
Do drag kings należą osoby homo-, bi-, hetero- i transseksualne. Wybierają dla siebie różne typy męskości i różne style: od agresywnego macho po typ chłopięcy, często prowokacyjnie lub karykaturalnie przerysowane[3].
Postacie kobiece odgrywane przez mężczyzn, przeciwieństwo drag king, to drag queen[4].
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Dziewczyny z boyz bandu: kim są drag kings?. kobieta.wp.pl. [dostęp 2015-06-21].
- ↑ Claudia Snochowska-Gonzalez: Drag king. crossdressing.pl, przedruk z "Gazety Wyborczej", dodatek "Wysokie Obcasy", 2005-01-08. [dostęp 2015-06-21].
- ↑ Elżbieta Turlej: Drag king. Kobieca prowokacja w męskich ciuchach. crossdressing.pl, przedruk ze „Świat Kobiety” nr 10/2006. [dostęp 2015-06-21].
- ↑ Drag queen. portal.abczdrowie.pl. [dostęp 2015-06-01].
Linki zewnętrzne
- Katarzyna Smułek, Drag Kings – dowód na istnienie gender? w serwisie genderowego koła naukowego UMK
- Iwona Stasik , Drag kings – kamp czy zaangażowanie polityczne? Analiza zjawiska drag na przykładzie polskich drag kingów, „InterAlia: Pismo poświęcone studiom queer” (10), 2015, s. 145–171, ISSN 1689-6637 [dostęp 2023-07-12] (pol.).