Danuta Baszkowska
Zawód, zajęcie

nauczycielka, pedagog, działaczka ekumeniczna

Stanowisko

prezes Stowarzyszenia Pokoju i Pojednania „Effatha”

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Medal Komisji Edukacji Narodowej

Danuta Bożenna Baszkowskapolska nauczycielka, pedagog, ekumenistka, prezes Stowarzyszenia Pokoju i Pojednania „Effatha” w Warszawie.

Życiorys

W latach 1967–1984 była nauczycielem w Korespondencyjnym Liceum Ogólnokształcącym w Pruszkowie[1].

Wiele lat życia spędziła wraz z rodziną w Indiach, gdzie współpracowała z niemiecko-szwajcarskim zgromadzeniem zakonnym „Holy Cross”. Działała tam przeciw dyskryminacji kobiet w hinduizmie i przeciw dziecięcej prostytucji. W Indiach nawiązała współpracę ze zgromadzeniem Misjonarek Miłości i kontynuuje ją w Polsce. Od długiego czasu organizuje w Towarzystwie „Tylko z Darów Miłosierdzia” działania charytatywne na rzecz bezdomnych matek i dzieci. Jest współzałożycielką i wiceprezesem tego Towarzystwa[1].

W 2000 została prezesem Stowarzyszenia Pokoju i Pojednania „Effatha”, organizacji powstałej 23 stycznia 2000, w dniu podpisania przez zwierzchników Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Kościoła katolickiego deklaracji o wzajemnym uznaniu chrztu. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Stowarzyszenie co miesiąc (23. każdego miesiąca) urządza wraz z Oddziałem Warszawskim PRE nabożeństwa ekumeniczne w kościele pw. Dzieciątka Jezus należącym do parafii św. Alojzego Orione w Warszawie[1].

Jest członkiem Komitetu Krajowego Światowego Dnia Modlitwy Kobiet w Polsce, skupiającego chrześcijanki ze 170 krajów[1].

Odznaczenia

Przypisy

  1. 1 2 3 4 5 6 7 8 Danuta Baszkowska „Pontifexem” roku 2010. ekai.pl. [dostęp 2015-03-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-02)]. (pol.).
  2. M.P. z 2015 r. poz. 249.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.