Daniel Fligelman
Data i miejsce urodzenia

7 listopada 1920
Aleksandrów Kujawski

Data śmierci

1942

Zawód, zajęcie

archiwista amator

Daniel Fligelman (ur. 7 listopada 1920 w Aleksandrowie Kujawskim, zm. 1942) – polsko-żydowski archiwista amator związany w trakcie okupacji niemieckiej z grupą Oneg Szabat w getcie warszawskim[1].

Życiorys

Pochodził z Aleksandrowa Kujawskiego, gdzie przyszedł na świat jako syn Jankiela Icka vel Izydora oraz Azali z domu Strzyg. Jego ojciec był właścicielem sklepu oraz składu i należał do miejscowej elity kupieckiej. Prawdopodobnie już w dzieciństwie młody Fligelman ze względu na dobrą sytuację rodzinną zdołał odebrać staranne wykształcenie. Do wybuchu II wojny światowej Daniel Fligelman posiadał status studenta kierunku humanistycznego[1]. Po wybuchu wojny Fligelman opuścił rodzinne miasto i jako uchodźca znalazł się w getcie warszawskim, gdzie został prawdopodobnie zauważony przez Hersza Wassera i za jego sprawą nawiązał współpracę z grupą Oneg Szabat za którą dostawał skromne honoraria. Zajmował się on spisywaniem, kopiowaniem i redagowaniem relacji przy czym posługiwał się pseudonimami „Fligar” i „Fligel”. Teksty spisywał głównie w języku polskim. Wśród zebranych i zredagowanych przez niego relacji znalazły się te dotyczące prześladowań Żydów w miasteczkach na północnym Mazowszu, świadectwa z obozów pracy przymusowej, pierwsze opisy masowych mordów popełnionych przez Niemców i ich współpracowników (głównie Litwinów) w Wilnie i Słonimiu latem 1941 roku, a także relacja Arie Wilnera[2].

Daniel Fligelman zginął prawdopodobnie w trakcie wielkiej akcji deportacyjnej w getcie latem 1942 roku. Jego teksty i opracowane przez niego relacje zachowały się w odnalezionej we wrześniu 1946 roku pierwszej części archiwum Oneg Szabat. Amerykański historyk Samuel Kassow, uznał Fligelmana na podstawie zachowanych tekstów za „jednego z najważniejszych pracowników Archiwum”[2].

Wiele szczegółów z krótkiego życia Daniela Fligelmana pozostaje nieznanych, doczekał się on jednak w 2020 roku biogram w publikacji Oni tworzyli historię. Aleksandrowski słownik biograficzny. Tom II[1] powstałej we współpracy Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Kujawskim z Miejską Biblioteką Publiczną im. Marii Danilewicz-Zielińskiej. Autorem biogramu był Przemysław Nowicki[1].

Przypisy

  1. 1 2 3 4 Oni tworzyli historię. Aleksandrowski słownik biograficzny. Tom II (Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Kujawskim, Aleksandrów Kujawski, 2020) str. 33-34.
  2. 1 2 Cichy jak gołąb. Daniel Fligelman. onegszabat.org. [dostęp 2021-11-14]. (pol.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.