Dżamila Buhired (ur. w czerwcu 1935 w Algierze) – działaczka algierskiego Frontu Wyzwolenia Narodowego (FLN). Jedna z sześciu kobiet skazanych na śmierć za „czyny terrorystyczne” podczas wojny o niepodległość Algierii. Została ułaskawiona po międzynarodowej kampanii solidarnościowej.
Życiorys
Dżamila Buhired urodziła się we francuskiej Algierii, w należącej do klasy średniej rodzinie. Jej ojciec był Algierczykiem z pochodzenia, matka – Tunezyjką[1]. Kształciła się w szkole francuskiej[2]. Miała siedmiu braci[1].
Jako studentka przyłączyła się do algierskiego Frontu Wyzwolenia Narodowego. Pełniła funkcję oficera łącznikowego i osobistej asystentki Jusufa Sa’adiego, dowódcy Autonomicznej Strefy Algieru podczas bitwy o Algier. 30 września 1956 r. Buhired podłożyła w algierskiej Hali Mauretania bombę, która nie wybuchła, gdyż została źle skonstruowana przez pirotechnika[2][3]. Dżamila Buhired zwerbowała do organizacji Dżamilę Buazzę, która 26 stycznia 1957 r. podłożyła bombę w kawiarni Coq Hardi. Również bojowniczka Zulejka, organizatorka zamachu na ul. Colonna-d’Ornano, została wciągnięta do Frontu Wyzwolenia Narodowego przez Dżamilę Buhired[4].
9 kwietnia 1957 r. została schwytana przez 4 kompanię 9 pułku żuawów pod dowództwem kapitana Sirventa i raniona przez Jusufa Sa’adiego podczas strzelaniny, jaka się przy tym wywiązała. Jako że miała przy sobie dokumenty potwierdzające, że ma kontakt z Sa’adim, służby specjalne torturowały ją, by wskazała jego kryjówkę. Kobieta wskazała jednak jedynie nic nie znaczące adresy i informacje, które i tak wynikały z przechwyconych dokumentów[5]. 17 kwietnia została przeniesiona do kwatery głównej dywizji spadochronowej generała Massu. 20 kwietnia ujawniła kapitanowi Graziani skrytki zawierające 13 bomb i broń. Została postawiona przed sądem za udział w zamachach bombowych i razem z Dżamilą Buazzą została skazana na śmierć 15 lipca 1957 r.[6]. Jej adwokat Jacques Vergès oraz Georges Arnaud zorganizowali w jej obronie kampanię medialną. Obaj napisali manifest Pour Djamila Bouhired, opublikowany w tym samym roku. Obok tekstu la Question autorstwa Henri Allega był to manifest, który ujawnił opinii publicznej stosowanie tortur wobec bojowników algierskich[5]. Kampania na rzecz Buhired zyskała wymiar międzynarodowy i kobieta została najpierw ułaskawiona (karę śmieci zamieniono na dożywotnie więzienie[1]), ostatecznie zaś zwolniona w 1962 r. w ramach porozumień z Evian[5].
Po zwolnieniu Bouhirad wyszła w 1965 r. za mąż za Vergèsa i pracowała razem z nim nad pismem Révolution africaine, magazynem poświęconym afrykańskim rewolucjom niepodległościowym. Mieli dwoje dzieci: Meriem i Liessa Vergès[5]. W niepodległej Algierii była aktywistką na rzecz praw kobiet, domagała się zagwarantowania im równych praw we wszystkich sferach życia i stworzyła projekt prawa rodzinnego, ostatecznie nieprzyjęty przez rząd. Nie odegrała pierwszoplanowej roli w polityce swojego kraju, zdominowanej przez mężczyzn[7].
W marcu 2019 r. Buhired dołączyła do demonstracji w Algierii, wymierzonych przeciwko ponownemu startowi Abd al-Aziza Butefliki w wyborach prezydenckich[5].
W styczniu 2020 r. została odznaczona tunezyjskim Orderem Republiki[8].
Upamiętnienie
Jej biografia jest podstawą scenariusza filmu Jusufa Szahina Dżamila z 1958[5]. Piosenkę o Dżamili Buhired wykonywała Fairuz[1]. Buhired stała się również bohaterką licznych wierszy, opiewających jej życie i walkę[1].
Przypisy
- 1 2 3 4 5 Bouhired, the woman who sang “Algeria is our Mother” in French Schools [online], EgyptToday [dostęp 2020-03-19] .
- 1 2 Bombes à Alger au Milkbar et à la cafétaria en septembre 1956 [online], www.histoire-en-questions.fr [dostęp 2020-03-19] .
- ↑ Indépendances - Attentat du Casino de la Corniche [muet] - Ina.fr [online], Indépendances [dostęp 2020-03-19] .
- ↑ Algérie, 2016: révélations sur le rôle de Yacef Saâdi, héros de la Bataille d’Alger.
- 1 2 3 4 5 6 Christophe Ayad , L’aura intacte de Djamila Bouhired, héroïne de l’indépendance algérienne, „Le Monde”, 16 sierpnia 2019 .
- ↑ Vanessa Codaccioni (Dé)Politisation du genre et des questions sexuelles dans un procès politique en contexte colonial: le viol, le procès et l’affaire Djamila Boupacha (1960-1962), Nouvelles Questions Féministes, vol. 29, n° 1, 22 juillet 2015, s. 32–45.
- ↑ Dana Kennedy , The 83-Year-Old Woman Revolutionary Leading Algeria’s New Uprising, „The Daily Beast”, 7 marca 2019 [dostęp 2020-03-19] (ang.).
- ↑ Le Président de la République rend hommage à la militante algérienne Jamila Bouhired [online], La Presse de Tunisie, 23 stycznia 2020 [dostęp 2020-03-19] (fr.).