Czesław Gola
Naczelnik Kłodzka
Okres

od 18 grudnia 1981
do 16 stycznia 1984

Przynależność polityczna

Polska Zjednoczona Partia Robotnicza

Poprzednik

Józef Adamski

Następca

Marian Karaś

Czesław Golaradny Miejskiej Rady Narodowej, działacz partyjny, piąty naczelnik miasta Kłodzka w latach 1981–1984[1].

Był wieloletnim członkiem Miejskiej Rady Narodowej w Kłodzku z ramienia Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. 18 grudnia 1981 został powołany na stanowisko naczelnika miasta. Na okres sprawowania przez niego tej funkcji przypadł stan wojenny w Polsce[2]. W latach 1982–1983 faktyczne rządy w mieście sprawował Miejski Obywatelski Komitet Ocalenia Narodowego (MOKON) ma czele ze Zbigniewem Strapem, którego członkiem był także Czesław Gola. Dochodziło do prześladowań opozycjonistów z NSZZ „Solidarność”, z których część została internowana[3]. Stan wojenny wywołał istotny regres gospodarczy w mieście, który widoczny był w budownictwie mieszkaniowym, ponieważ nie oddano do użytku planowanych mieszkań, mających powstać na osiedlu im. Kruczkowskiego[4]. Rozpoczęto jednak budowę domów jednorodzinnych na osiedlu Owcza Góra. W 1982 zamknięto filię Politechniki Wrocławskiej[5].

Poza tym za jego kadencji przystąpiono do modernizacji układu komunikacyjnego w centrum miasta, przenosząc główny ruch samochodowy z zabytkowej Wyspy Piasek na nowy most na Nysie Kłodzkiej, który stanowić miał jeden z elementów kłodzkiej trasy W-Z. W końcowej fazie budowy była obwodnica północna na drodze krajowej nr 8 z estakadą Dolina Nysy Kłodzkiej nad rzeką i torowiskiem[6]. Z funkcji naczelnika został odwołany 16 stycznia 1984.

Przypisy

  1. S. Mróz, Wykaz władców i władz. Okres po II wojnie światowej, [w:] Kłodzko. Dzieje miasta, pod red. R. Gładkiewicza, Kłodzko 1998, s. 225.
  2. Popularna Encyklopedia Ziemi Kłodzkiej, pod red. J. Laski i M. Kowalcze, t. 1, Kłodzko 2009, s. 8.
  3. Kłodzko. Dzieje miasta, pod red. R. Gładkiewicza, Kłodzko 1998, s. 173.
  4. Kłodzko. Dzieje miasta, op. cit., s. 174.
  5. Słownik geografii turystycznej Sudetów, pod red. M. Staffy, t. 15, Wrocław 1994, s. 206.
  6. K. Marcinek, W. Prorok, Ziemia Kłodzka. Informator turystyczny, s. 14.

Bibliografia

  • Kłodzko. Dzieje miasta, pod red. R. Gładkiewicza, Kłodzko 1998.
  • Popularna Encyklopedia Ziemi Kłodzkiej, pod red. J. Laski i M. Kowalcze, t. 1, Kłodzko 2009.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.