Czernyszewskoje
Чернышевское
Państwo

 Rosja

Miejscowość

Czernyszewskoje

Data otwarcia

1860, 2009

Data zamknięcia

1945

Poprzednie nazwy

Eydtkuhnen (Ejdkuny), Eydtkau

Dane techniczne
Liczba peronów

2

Liczba krawędzi
peronowych

3

Linie kolejowe
  • Czernyszewskoje – Czerniachowsk
Położenie na mapie obwodu królewieckiego
Mapa konturowa obwodu królewieckiego, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Czernyszewskoje”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Czernyszewskoje”
Ziemia54°38′12,9″N 22°44′04,3″E/54,636917 22,734528

Czernyszewskoje (ros. Чернышевское) – stacja kolejowa w miejscowości Czernyszewskoje, w rejonie niestierowskim, w obwodzie królewieckim, w Rosji. Położona jest na linii KownoCzernyszewskojeKrólewiec. Jest to rosyjska stacja graniczna na granicy z Litwą.

Historia

Stacja została otwarta w 1860 jako końcowa stacja Pruskiej Kolei Wschodniej (odcinek KrólewiecEjdkuny) i położona najdalej na północ stacja graniczna na granicy z Rosją. Kończyła się tutaj normalnotorowa linia niemiecka, łącząc się z linią szerokotorową biegnąca do stacji Kolei Warszawsko-Petersburskiej Wilno. W okresie przynależności Prus Wschodnich do Niemiec stacja nosiła nazwę Eydtkuhnen (pol. Ejdkuny, Ejtkuny)[1][2]. Po I wojnie światowej niemiecka stacja graniczna na granicy z Litwą[3]. W czasach narodowego socjalizmu nazwę zmieniono na Eydtkau[4].

Po II wojnie światowej, w związku ze znalezieniem się terenów po obu stronach dawnej granicy w Związku Sowieckim i bliskości stacji Kibarty, zniszczona działaniami wojennymi stacja została zamknięta. Upadek ZSRR i ponowne powstanie granicy państwowej, z Rosją tym razem po zachodniej stronie granicy, spowodował konieczność powstania stacji granicznej[5][6]. Stacja Czernyszewskoje została odbudowana w latach 2002–2009[7].

Przypisy

Bibliografia

Czernyszewskoje
Linia Czernyszewskoje – Czerniachowsk (1134,0 km)
Kibarty ( Litwa)
odległość: 1,5 km
Niestierow
odległość: 10,9 km
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.