Cyprian Kosiński
Data i miejsce urodzenia

1938
Łódź

Data i miejsce śmierci

3 maja 2021
Szwajcaria

Kariera reprezentacyjna
Lata Reprezentacja Wyst.
 Polska

Cyprian Kosiński (ur. w 1938 w Łodzi, zm. 3 maja 2021[1][2]) – polski inżynier chemik, zawodowy siatkarz; mieszkał w Szwajcarii.

Ukończył Politechnikę Łódzką, najpierw pracował w Instytucie Tworzyw Sztucznych w Warszawie. Przez kilka lat był członkiem siatkarskiej reprezentacji Polski. W listopadzie 1954 r., będąc zawodnikiem juniorskiego zespołu Start Łódź zdobył w Zielonej Górze tytuł Mistrza Polski[3].

W 1965 wyjechał do Francji, gdzie pracował jako inżynier chemik; jednocześnie grał w pierwszoligowej drużynie Paryża. W 1968 udał się do Kongo, gdzie przez wiele lat pracował w Kinszasie na stanowisku dyrektora fabryki przetwórstwa tworzyw sztucznych. Następnie był prezesem i wspólnikiem firmy deweloperskiej Logec, która w stolicy Konga wybudowała dwie dzielnice miasta.

W 1989 wraz z żoną Aleksandrą podjął wiele inicjatyw promujących Polskę w krajach Czarnej Afryki rozwijając kontakty kulturalne i gospodarcze.

Za kolekcję sztuki afrykańskiej (182 dzieła sztuki różnych plemion kongijskich: Bakuba, Bakongo, Czokwe) ofiarowaną Państwowemu Muzeum Etnograficznemu w Warszawie został uhonorowany Odznaką za Zasługi dla Kultury Polskiej, natomiast za promowanie wielostronnej współpracy z Afryką i sponsorowanie imprez muzycznych, publikacji książkowych oraz filmów dokumentalnych otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Kosiński sprowadził do Łodzi kapitał (ok. 270 mln euro) z Grupy Rotschilda i w ten sposób doprowadził do budowy Centrum Manufaktura w Łodzi, centrum handlowo-usługowego.

Przypisy

  1. Cyprian Kosiński. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 2021-06-13]. (pol.).
  2. Łódź. Nie żyje Cyprian Kosiński. Znamy datę i miejsce ostatniego pożegnania. lodz.se.pl. [dostęp 2021-06-13]. (pol.).
  3. Po trzydniowych zmaganiach juniorzy wyłonili mistrza Polski w siatkówce, „Gazeta Zielonogórska”, 15 listopada 1954 [dostęp 2020-11-16].

Bibliografia

  • Grzegorz Łubczyk, Słowo o Autorze i jego książce, w: Cyprian Kosiński, Afrykański polonez, OW Rytm, Warszawa 2009.

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.