Cmentarz mariawicki w Arkadii-Zielkowicach
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Miejscowość

Arkadia

Typ cmentarza

wyznaniowy

Wyznanie

Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP

Stan cmentarza

czynny

Data otwarcia

1916

Zarządca

Parafia Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu

Położenie na mapie gminy Nieborów
Mapa konturowa gminy Nieborów, po lewej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz mariawicki w Arkadii-Zielkowicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cmentarz mariawicki w Arkadii-Zielkowicach”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz mariawicki w Arkadii-Zielkowicach”
Położenie na mapie powiatu łowickiego
Mapa konturowa powiatu łowickiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Cmentarz mariawicki w Arkadii-Zielkowicach”
Ziemia52°05′11″N 20°00′03″E/52,086389 20,000833

Cmentarz mariawicki w Arkadii-Zielkowicach – założony na początku XX wieku cmentarz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów położony we wsi Arkadia, na terenie parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Łowiczu. Cmentarz w bardzo dobrym stanie, znajduje się na ostępie leśnym.

Historia cmentarza w Arkadii łączy się z historią parafii mariawickiej w Łowiczu. Parafia ta została założona w 1908, wtedy liczyła 250 wiernych, a przewodniczył jej ks. Stanisław Siedlecki. Wyznawcy wznieśli kościół w 1910 roku przy ówczesnej ul. Glinki (dziś Al. Henryka Sienkiewicza i róg ul. Akademickiej) według planów Jana Zaze. Wieść o mariawitach rozniosła się po okolicznych miejscowościach, także w Arkadii i sąsiednich Zielkowicach część ludności przeszła do Kościoła Mariawitów, czego pamiątką była organizacja oddzielnego cmentarza wyznaniowego.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że cmentarz mariawicki w Arkadii powstał przed I wojną światową. Najstarszy zachowany grób pochodzi z 1916 roku. Wiarę tą obecnie w Arkadii wyznają cztery rodziny. Cmentarz ten założyli mariawici z tej wsi, którzy w przeszłości stanowili co najmniej 30 procent ogółu jej mieszkańców.

Zobacz też

Bibliografia

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.