Cerkiew Wszystkich Świętych
Biserica Duminica Tuturor Sfinților
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Mołdawia

Miejscowość

Kiszyniów

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Mołdawski Kościół Prawosławny

Eparchia

kiszyniowska

Wezwanie

Wszystkich Świętych

Wspomnienie liturgiczne

1. niedziela po Pięćdziesiątnicy

Przedmioty szczególnego kultu
Cudowne wizerunki

Poczajowska Ikona Matki Bożej (kopia)

Położenie na mapie Kiszyniowa
Mapa konturowa Kiszyniowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Wszystkich Świętych”
Położenie na mapie Mołdawii
Mapa konturowa Mołdawii, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Wszystkich Świętych”
Ziemia47°00′42,7″N 28°49′47,8″E/47,011861 28,829944
Wnętrze cerkwi z ikonostasem i kopią Poczajowskiej Ikony Matki Bożej

Cerkiew Wszystkich Świętych (rum. Biserica Duminica Tuturor Sfinților din Chișinău) – prawosławna cerkiew parafialna w Kiszyniowie, w jurysdykcji eparchii kiszyniowskiej Mołdawskiego Kościoła Prawosławnego.

Historia

W 1818 z inicjatywy Eleny Matasariţy, według projektu wybranego przez metropolitę kiszyniowskiego, Gabriela, na cmentarzu w Kiszyniowie rozpoczęto budowę kaplicy pod wezwaniem św. Mikołaja, przeznaczonej do nabożeństw pogrzebowych i w intencji zmarłych. Metropolita osobiście zaangażował się w budowę obiektu, jednak po jego śmierci prace ustały. Kolejny biskup kiszyniowski Dymitr, przekonawszy się, że fundatorka nie dysponuje środkami niezbędnymi do sfinansowania całej inwestycji, sam przejął nadzór nad budową. Ostatecznie dzięki pomocy finansowej hr. Michaiła Woroncowa w 1827 udało się ukończyć wznoszenie obiektu[1]. Wcześniej, w 1822, zdecydowano o nadaniu świątyni wezwania Wszystkich Świętych zamiast początkowo planowanego[2]. W 1863 cerkiew przemianowano na świątynię parafialną i w związku z tym rozbudowano. Według innego autora nastąpiło to dopiero w 1880[1].

Świątynia jest jedną z tych nielicznych[3] cerkwi prawosławnych w Kiszyniowie, które w okresie radzieckim nigdy nie zostały zamknięte i zaadaptowane na cele świeckie[1]. W 2009 rozpoczęto jej remont[4].

Cerkiew jest wpisana do rejestru zabytków Mołdawii[1]. Szczególnym kultem w budynku otaczana jest kopia Poczajowskiej Ikony Matki Bożej[1].

Architektura

Cerkiew została zbudowana w stylu klasycystycznym. Budynek sakralny początkowo miał formę rotundy otoczonej portykiem z kolumnami doryckimi i zwieńczonej kopułą umieszczoną na wysokim bębnie. W 1863 obiekt rozbudowano o obszerny przedsionek i dzwonnicę; pierwotnie dzwony świątyni zawieszone były na dwóch słupach przed budynkiem. W podziemiach obiektu znajduje się obszerna krypta grobowa[1]. Według niektórych źródeł autorem projektu dzwonnicy cerkiewnej był Aleksandr Bernardazzi[1].

Związani z cerkwią

Proboszczem miejscowej parafii był w latach 40. XX wieku ks. Władimir Polakow, późniejszy arcybiskup kiszyniowski Benedykt[5].

Przypisy

  1. 1 2 3 4 5 6 7 Biserica „Duminica Tuturor Sfinţilor”, or. Chișinău [online], 10 kwietnia 2013 [dostęp 2016-09-19] (rum.).
  2. Biserica Tuturor Sfinților din cimitirul armenesc din Chișinău [online].
  3. Ce fac comunistii in biserica [online], www.zdg.md [dostęp 2016-09-19].
  4. Biserica Duminica Tuturor Sfintilor este in reparatie [online] [dostęp 2016-09-19] (rum.).
  5. ВЕНЕДИКТ [online], www.pravenc.ru [dostęp 2016-09-19].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.