Cerkiew św. Jerzego Zwycięzcy
Церковь Георгия Победоносца
7710098000[1] z dnia 30 sierpnia 1960
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Moskwa

Miejscowość

Moskwa

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

moskiewska miejska

Wezwanie

św. Jerzego Zwycięzcy

Wspomnienie liturgiczne

23 kwietnia/6 maja

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Jerzego Zwycięzcy”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Jerzego Zwycięzcy”
Ziemia55°45′09,5″N 37°37′50,4″E/55,752639 37,630667
Strona internetowa

Cerkiew św. Jerzegocerkiew w Moskwie, w dekanacie Iwerskiej Ikony Matki Bożej eparchii moskiewskiej miejskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Historia

Cerkiew została zbudowana w latach 1657–1658 na miejscu starszej, wzmiankowanej w 1462 cerkwi Opieki Matki Bożej; część jej murów włączono do nowego obiektu sakralnego. Wezwanie Opieki Matki Bożej zachował również ołtarz główny, zaś św. Jerzy Zwycięzca został jedynie patronem ołtarza bocznego. Obiekt znajduje się na Górze Pskowskiej – terenie dawnego osiedla pskowian sprowadzonych do Moskwy przez wielkiego księcia moskiewskiego Wasyla III[2].

Świątynia została wzniesiona na planie prostokąta. Jest to budowla pięciokopułowa[2].

Budynek poważnie ucierpiał w czasie pożaru Moskwy w 1812 (przetrwały jednak siedemnastowieczne freski). W 1818 został odbudowany i powiększony. Dobudowano do niego m.in. neogotycką dzwonnicę z elementami stylu empire i obszerny przedsionek. W 1837 cerkiew poszerzono o drugi ołtarz boczny św. metropolity moskiewskiego Piotra[2].

Po rewolucji październikowej świątynię odebrano parafii prawosławnej. Początkowo obiekt stał pusty, następnie urządzono w nim magazyn, a po remoncie w latach 1965–1972, w 1979, przekazano towarzystwu ochrony zabytków historii i kultury[2].

Rosyjski Kościół Prawosławny odzyskał budynek w 1991, zaś od 1995 odbywają się w nim nabożeństwa[2]. Cerkiew jest częścią metochionu patriarszego (kompleksu świątynnego o szczególnym znaczeniu, ale bez prawa stauropigii) w Zariadju (część moskiewskiego Kitajgrodu)[3], razem z położonymi w bliskim sąsiedztwie świątyniami – cerkwiami ikony Matki Bożej „Znak”, św. Maksyma Błogosławionego, św. Barbary, Narodzenia św. Jana Chrzciciela i Poczęcia św. Anny[4].

Przypisy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.