Państwo | |
---|---|
Siedziba |
ul. Chmielna 24/2, 00-020 Warszawa |
Data założenia |
22 października 2015 |
Rodzaj stowarzyszenia | |
Prezes |
Aleksandra Janus |
Nr KRS |
0000581817 |
Data rejestracji |
2015 |
Położenie na mapie Warszawy | |
Położenie na mapie Polski | |
Położenie na mapie województwa mazowieckiego | |
52,251906°N 20,997892°E/52,251906 20,997892 | |
Strona internetowa |
Fundacja Centrum Cyfrowe – polska organizacja pozarządowa, której celem jest wspieranie otwartości i zaangażowania w świecie nowoczesnych technologii. Założona w 2015 roku organizacja działa w modelu think-and-do tank wspiera otwartość i zaangażowanie w świecie nowoczesnych technologii. Pracuje na rzecz zmiany społecznej i zwiększenia zaangażowania obywatelskiego, wykorzystując narzędzia cyfrowe i modele współpracy oparte na dzieleniu się zasobami i wiedzą.
Fundacja została założona 22 października 2015 roku przez Pawła Ciacka, Szymona Gutkowskiego, Igora Ostrowskiego i Alka Tarkowskiego. Jest bezpośrednią kontynuacją Centrum Cyfrowego Projekt: Polska[1], założonego w 2010 roku instytutu badawczego Fundacji Projekt: Polska.
Misja i cele
Misją Centrum Cyfrowego jest zmienianie świata na bardziej inkluzywny, współpracujący i otwarty poprzez zmianę tego, jak ludzie się uczą, uczestniczą w kulturze, korzystają z internetu i swoich praw jako użytkowników sieci.
- Cele strategiczne fundacji
- kompetentni użytkownicy: wspieranie podnoszenia kompetencji związanych z otwartością i współdziałaniem
- otwarte instytucje: dążenie do tego, by instytucje w większym stopniu działały w sposób otwarty realizując swoją społeczną misję
- dobre regulacje: działanie na rzecz dostosowania przepisów oraz wykorzystania narzędzi prawnych tak, by wspierać potrzeby i prawa użytkowników związane z otwartymi obiegami zasobów w internecie
- społeczny wymiar technologii: diagnozowanie zmian społecznych i kulturowych zachodzących w społeczeństwie pod wpływem technologii cyfrowych; wprowadzanie do dyskursu o technologii perspektywę obywatelską, troski o otwartość i o dobro wspólne
Działania
Fundacja podejmuje działania rzecznicze, edukacyjne i badawcze. Działania rzecznicze fundacji obejmują reformę prawa autorskiego, przepisy regulujące dostępność informacji i zasobów publicznych i regulację internetu. Działania edukacyjne fundacji dotyczą kwestii związanych ze znajomością prawa autorskiego, otwartych modeli licencjonowania i otwartych modeli tworzenia treści.
Częścią fundacji jest Pracownia Otwierania Kultury[2] oraz Spółdzielnia Otwartej Edukacji[3].
Pracownia Otwierania Kultury wspiera publiczną misję instytucji kultury poprzez przybliżanie otwartych cyfrowych zasobów dziedzictwa ich odbiorcom. Służy dzieleniu się wiedzą, budowaniu kompetencji i tworzeniu narzędzi. Gromadzi przedstawicieli instytucji kultury, badaczy społecznych, projektantów, programistów i użytkowników, by wspólnie wypracowali innowacyjne i efektywne sposoby dzielenia się cyfrowymi zasobami kultury.
Centrum Cyfrowe w 2012 roku stworzyło stronę internetową Otwarte Zabytki[4], czyli crowsourcingowy serwis zbierający i udostępniający informacje o polskich zabytkach[5][6][7].
Co roku fundacja włącza się w obchody Dnia Domeny Publicznej[8][9]. To święto promujące istnienie domeny publicznej oraz powiększanie się tego zasobu w związku z włączeniem utworów, co do których 1 stycznia danego roku wygasają majątkowe prawa autorskie.
Działania Spółdzielni Otwartej Edukacji (SpołEd) skupiają się na wsparciu otwartej edukacji w polskiej szkole. SpołEd ma na celu budowanie i doskonalenie modelu współpracy przy tworzeniu wysokiej jakości otwartych zasobów edukacyjnych (OZE). Tworzy sieć nauczycieli, którzy cenią sobie wzajemną pomoc, współdziałanie z uczniami, innymi szkołami, ze specjalistami z różnych dziedzin.
W fundacji prowadzone są również działania rzecznicze. Zespół polityk publicznych pracuje na rzecz wprowadzania rozwiązań prawnych, które wspierają otwarte obiegi treści i danych oraz gwarantują prawa użytkowniczek i użytkowników internetu[10][11][12][13]. W latach 2015–2019 fundacja była zaangażowana – poprzez stowarzyszenie Communia – w europejską reformę prawa autorskiego i debatę legislacyjną nad nową Dyrektywą w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. W tym czasie fundacja wraz z partnerami zainicjowała projekt Copyright for Education, dotyczący dozwolonego użytku dla celów edukacyjnych[14].
Fundacja jest jedną z czołowych organizacji promujących w Polsce licencje Creative Commons. Do 2018 roku fundacja była partnerem instytucjonalnym amerykańskiej organizacji Creative Commons, prowadząc projekt Creative Commons Polska. Po reformie modelu współpracy w ramach sieci Creative Commons, fundacja została członkiem oddziału Creative Commons Polska[15].
Fundacja jest członkiem stowarzyszenia Communia[16], Koalicji Otwartej Edukacji[17], Open Education Policy Network[18], Europeana pro[19], członkiem obserwatorem European Digital Rights[20].
Przypisy
- ↑ Centrum Cyfrowe Projekt: Polska
- ↑ Pracownia Otwierania Kultury
- ↑ Spółdzielnia Otwartej Edukacji
- ↑ Otwarte Zabytki [online], otwartezabytki.pl [dostęp 2019-11-27] .
- ↑ Wyborcza.pl. wyborcza.pl. [dostęp 2019-11-27].
- ↑ Zabytki są wokół nas. Wystarczy być uważnym – Czwórka. polskieradio.pl. [dostęp 2019-11-27].
- ↑ Zrób sobie spacerownik – RMF 24. rmf24.pl. [dostęp 2019-11-27].
- ↑ Dobro wspólne. vogue.pl. [dostęp 2019-11-27].
- ↑ Domena publiczna. Co wolno nam ściągać z sieci? – Czwórka. polskieradio.pl. [dostęp 2019-11-27].
- ↑ Wieczór RDC: przeciwko w cenzurze w sieci – Warszawa i Mazowsze – najnowsze wiadomości w RDC. rdc.pl. [dostęp 2019-11-27].
- ↑ Posłuchaj podcastu: Czym jest ekonomia atencji w internecie i jak na nią wpłynie wprowadzanie dyrektywy autorskiej? – TOK FM. audycje.tokfm.pl. [dostęp 2019-11-27].
- ↑ Dyrektywa o prawie autorskim. Czym grozi jej wprowadzenie? – Biznes, Finanse i Prawo. di.com.pl. [dostęp 2019-11-27].
- ↑ ACTA2. Historia wielkiego rozczarowania — Klub Jagielloński. klubjagiellonski.pl. [dostęp 2019-11-27]. (pol.).
- ↑ Copyright for Education. copyrightforeducation.eu. [dostęp 2019-11-27]. (ang.).
- ↑ Creative Commons Polska. creativecommons.pl. [dostęp 2019-11-27].
- ↑ Communia
- ↑ Koalicja Otwartej Edukacji
- ↑ Open Education Policy Network
- ↑ Europeana pro
- ↑ European Digital Rights