Calineczka
Tommelise
Ilustracja
ilustracja Vilhelma Pedersena
Autor

Hans Christian Andersen

Typ utworu

baśń

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Kopenhaga

Język

język duński

Data wydania

16 grudnia 1835

Wydawca

C. A. Reitzel

Calineczka, Calinka[1], Calóweczka[2], Paluszka[3], Odrobinka, Dziecię elfów[4]baśń Hansa Christiana Andersena, wydana po raz pierwszy w 1835 r. w drugim tomie zbioru Eventyr, fortalte for Børn (Baśnie dla dzieci) pod oryginalnym duńskim tytułem Tommelise.

Streszczenie

Baśń opowiada o maleńkiej (nie większej od ludzkiego kciuka) dziewczynce, narodzonej z ziarna zasianego przez bezdzietną kobietę. Uroda Calineczki spowodowała, że ropucha porwała ją na żonę dla swego syna – udało jej się uciec z pomocą motyla i dwóch rybek. Nie dane było jej jednak długo cieszyć się wolnością, gdyż porwał ją chrabąszcz. Ten zabrał dziewczynkę do siebie, lecz porzucił ją pod wpływem rodziny, która uznała dziewczynkę za brzydką. Tułająca się zimą po świecie Calineczka znalazła schronienie u polnej myszy, która z kolei wyswatała ją kretowi. Załamana, że będzie musiała spędzić resztę życia pod ziemią, Calineczka została uratowana przez ocaloną niegdyś przez siebie jaskółkę, która zaniosła ją na pole kwiatów. Tam dziewczynka spotkała króla elfów (w książce: "Był to duszek kwiatów. W każdym kwiecie mieszkał taki maleńki pan albo maleńka pani, a ten królował nad wszystkimi")[5], którego pokochała i poślubiła. Podarował jej nowe imię oraz parę skrzydełek.

Wybrane adaptacje

Zobacz też

Przypisy

  1. Baśnie Andersena z ilustracjami, opr. Janina Colonna-Walewska, Warszawa;1924
  2. Nowe powieści czarodziejskie Andersena, tłum. Marya Glotz, Warszawa 1900.
  3. Nowy wybór bajek Andersena, tłum. Wanda Młodnicka, Lwów-Warszawa-Poznań 1923
  4. Baśnie, tłum. Cecylja Niewiadomska, Warszawa 1899

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.