Córki Bożej Miłości
Pełna nazwa

Zgromadzenie Córek Bożej Miłości

Nazwa łacińska

Congregatio Filiarum Divinae Caritatis

Skrót zakonny

FDC

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Założyciel

Franciszka Lechner

Data założenia

21 listopada 1868

Data zatwierdzenia

1897

Liczba członków

1228 (2008)[1]

Strona internetowa

Córki Bożej Miłości, Zgromadzenie Córek Bożej Miłości, łac. Congregatio Filiarum Divinae Caritatis – żeńskie zgromadzenie zakonne założone w 1868 roku w Wiedniu przez Franciszkę Lechner, działające współcześnie w 18 krajach na 4 kontynentach. Do zgromadzenia należy ponad 1200 sióstr, w tym ponad 200 pracuje w polskich placówkach[1].

Historia

Franciszka Lechner

Zgromadzenie Córek Bożej Miłości powstało jako realizacja pragnienia założycielki – Franciszki Lechner, do służenia innym. Już znacznie wcześniej zanim założyła zgromadzenie prowadziła życie zakonne, a przebywając w Zgromadzeniu Ubogich Sióstr Szkolnych De Notre Dame w Monachium skupiała swą uwagę na pomocy potrzebującym. W 1865 roku podjęła w Szwajcarii współpracę z ks. Johannem Fidelem De Pozzo, mającą na celu utworzenie stowarzyszenia dobroczynnego. Ostatecznie jednak w 1868 roku założyła zgromadzenie zakonne obierając dla niego regułę św. Augustyna[2][3].

Działalność zgromadzenia ukierunkowana była na pracę charytatywno-wychowawczą. Siostry ze zgromadzenia opiekowały się głównie zagrożoną młodzieżą żeńską przybywającą ze wsi do wielkich miast w poszukiwaniu pracy. W odpowiedzi na ówczesne potrzeby społeczne w zgromadzeniu otwierane były tak zwane Zakłady lub Instytuty Marii, w których dziewczęta były bezpłatnie przygotowywane do zawodu służącej. Założycielka zgromadzenia swą wielką gorliwością apostolską otaczała również sieroty i ubogich[3].

Szczególne miejsce w pracy zgromadzenia miało również nauczanie i wychowywanie dzieci i młodzieży na poziomie elementarnym i średnim. Ten ważny kierunek działalności zgromadzenia (będący również kierunkiem życia Matki Franciszki) wyrażony był w haśle: „Wszystko dla Boga, dla biednych, dla naszego Zgromadzenia”[2].

Działalność zgromadzenia do śmierci Matki Franciszki obejmowała w zasadzie teren ówczesnych Austro-Węgier. Domy Zgromadzenia powstawały na terenach współczesnych Węgier, Austrii, Czech, Słowacji, Bośni oraz Polski. Dopiero od roku 1913 zaczęły powstawać placówki w Stanach Zjednoczonych i w Anglii, a w 1920 roku utworzono pierwszy dom w Brazylii. W 1919 roku doszło do pierwszego podziału zgromadzenia na prowincje[3].

15 grudnia 1941 r. serbscy czetnicy zamordowali w Goražde w Bośni pięć sióstr (2 Chorwatki, 2 Słowenki i 1 Austriaczkę) z klasztoru zgromadzenia w Pale. Nazwane Drińskimi Męczennicami zostały one beatyfikowane 24 września 2011 r. w Sarajewie[4].

Zasady życia zakonnego

Zgodnie z intencją założycielki siostry żyją zgodnie z regułą św. Augustyna. Misją zgromadzenia jest unaocznianie miłości Bożej przez życie zakonne i pracę. Oznacza to bezinteresowną, wielkoduszną miłość bliźniego oraz niesienie pomocy potrzebującym[1].

Zgromadzenie szczególnym kultem obdarza Trójcę Przenajświętszą, Eucharystię oraz wizerunek Maryi Matki Trzykroć Przedziwnej[2].

Działalność

Obecnie Zgromadzenie Córek Bożej Miłości prowadzi działalność zainicjowaną przez założycielkę. Oprócz tego prowadzona jest także działalność pastoralna i misyjna. Zakonnice włączają się w pracę parafialną jako kancelistki, zakrystianki, organistki, bibliotekarki, katechetki, organizują rekolekcje, dni skupienia, posługują w duszpasterstwie powołań, w instytucjach kościelnych, w sanktuariach[3].

Obecnie ponad 1200 Córek Bożej Miłości pracuje: w Austrii, Albanii, Anglii, Ameryce Północnej, Boliwii, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Czechach, Chorwacji, Niemczech, Polsce, Słowacji, Kosowie, Ugandzie, Ekwadorze, Szwajcarii, Włoszech i na Węgrzech.

Córki Bożej Miłości w Polsce

Pierwsze polskie placówki zgromadzenia powstały na terenie zaboru austriackiego. Były to: klasztor świętej Hildegardy w Białej Krakowskiej (zał. 1885), Instytut Marii w Krakowie (1886) i klasztor Villa Providentiae na Woli Justowskiej k. Krakowa (1913). Wszystkie te domy stanowiły własność Zgromadzenia. Po upadku Austro-Węgier i po zmianie granic, placówki te utworzyły odrębną prowincję polską. Dom prowincjalny otwarto w Krakowie, a jego pierwszą przełożoną była matka Ludwika Binder (1856-1944). Następne domy powstały w Pabianicach (1919), Pleszowie (1930), Wilkowicach (1930) i Jastrzębiu-Zdroju (1939). We wszystkich tych domach siostry poświęcały się działalności oświatowo-opiekuńczej. W 1984 r. siostry przejęły Dom Pomocy dla Osób Niepełnosprawnych w Prusach w zamian za budynki w Pleszowie[5]. O ile jednak wcześniej pracowały głównie w szkołach i instytucjach prowadzonych przez zgromadzenie, o tyle nowością było podjęcie pracy katechetycznej w szkołach powszechnych. Po II wojnie światowej powstały kolejne domy np. w Bytomiu, Wojsce, Pilchowicach, Katowicach, Witowie, Krynicy, Lublinie czy Warszawie. Siostry podjęły też posługi w narodowym sanktuarium na Jasnej Górze. W 2022 w Polsce zgromadzenie liczyło ponad 200 sióstr skupionych w 17 domach zakonnych[6], Ponadto siostry z polskiej prowincji pracowały w 9 placówkach poza Polską, w tym w Niemczech, Włoszech, Boliwii i Argentynie oraz na Ukrainie (ochronka dla dzieci w Jasionowcach k. Złoczowa)[7].

Najbardziej znaną członkinią polskiej prowincji jest siostra Anastazja Pustelnik, autorka książek kulinarnych[8].

Przypisy

  1. 1 2 3 Córki Bożej Miłości. Zakony i zgromadzenia zakonne na świecie. [dostęp 2012-10-18]. (pol.).
  2. 1 2 3 Córki Bożej Miłości. [dostęp 2012-10-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-02-19)]. (pol.).
  3. 1 2 3 4 Zgromadzenie Córek Bożej Miłości. [dostęp 2012-10-18]. (pol.).
  4. Córki Bożej Miłości w Pale [online], fdc.zgromadzenie.pl [dostęp 2023-08-23].
  5. Dom Pomocy Społecznej Prusy [online] [dostęp 2021-11-22].
  6. Polska Prowincja [online], fdc.zgromadzenie.pl [dostęp 2022-09-28].
  7. Instytut Gość Media, Tornistry trafią na Ukrainę [online], Instytut Gość Media, 22 sierpnia 2018 [dostęp 2023-08-21].
  8. Siostra Anastazja [online], wydawnictwowam.pl, 28 sierpnia 2019 [dostęp 2023-08-18] (pol.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.