Buka
Mårran
Postać z Muminki
Ilustracja
Kamień z namalowanym wizerunkiem Buki znajdujący się w fińskim mieście Oulu, autor nieznany
Pierwsze wystąpienie

W Dolinie Muminków

Ostatnie wystąpienie

Tatuś Muminka i morze

Twórca

Tove Jansson

Buka (oryg. szw. Mårran, fiń. Mörkö) − fikcyjne stworzenie, bohaterka cyklu książek o Muminkach autorstwa Tove Jansson. Istota podobna do skały, o potężnej posturze, bladych oczach i wyszczerzonych zębach.

Charakterystyka

Buka przemieszcza się po świecie, niejednokrotnie odwiedzając Dolinę Muminków. Przyciąga ją światło i ciepło domu. Pojawiając się w jakimś miejscu, przynosi chłód i zamraża ziemię, na której dłuższy czas stoi. W miejscu, gdzie przebywa dłużej niż godzinę, nic już nie wyrośnie. Buka wzbudza powszechny strach, jednak nie wiadomo, czy naprawdę jest groźna, czy tylko samotna i nieszczęśliwa.

W powieści Tatuś Muminka i morze Buka, szukając zapalanej wieczorem lampy, wyrusza za rodziną Muminków na samotną wyspę, płynąc na zamrożonej przez siebie krze. Współczujący jej Muminek codziennie wynosi naftową lampę na brzeg morza i w końcu jego postępowanie zmienia Bukę, która przestaje nieść ze sobą chłód.

Etymologia

Słowo Mårran pochodzi od szwedzkiego morra, co znaczy mruczeć lub warczeć, podobnie utworzono nazwę tej postaci w tłumaczeniu angielskim (The Groke, od to growl – buczeć (polska nazwa Buki), warczeć, mruczeć)[1].

Buka w serialach i filmach animowanych

Buka występuje w kilku odcinkach serialu (pierwszy raz potwór wystąpił w odcinku 6. zatytułowanym Topik i Topcia), przez co sparaliżowała psychicznie całe pokolenie oglądające Wieczorynkę w latach 90. Postać ta nie pojawia się w filmach Kometa nad doliną Muminków i Szczęśliwe dni Muminków.

Nawiązania kulturowe

Do postaci nawiązywały:

Przypisy

  1. Yvonne Bertills, Beyond Identification: Proper Names in Children’s Literature, 2003 (ang.).
  2. Księgarnia „Zła Buka” w Katowicach [online], Pełnia kultury, 30 listopada 2011 [dostęp 2021-06-20] [zarchiwizowane z adresu 2020-08-12] (pol.).
  3. Katarzyna Głowacka, Koniec księgarni „Zła Buka” [online], Silesion, 2 lutego 2017 [dostęp 2021-06-20] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-06] (pol.).
  4. Kwiat Jabłoni – „Buka” w serwisie YouTube
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.