Budynek Wystawy Królewskiej i Ogrody Carlton[infobox 1]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Budynek Wystawy Królewskiej w Carlton, Melbourne
Państwo

 Australia

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

II

Numer ref.

1131

Region[infobox 2]

Azja i Pacyfik

Historia wpisania na listę
Położenie na mapie Melbourne
Mapa konturowa Melbourne, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Budynek Wystawy Królewskiej i Ogrody Carlton”
Położenie na mapie Australii
Mapa konturowa Australii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Budynek Wystawy Królewskiej i Ogrody Carlton”
Położenie na mapie Wiktorii
Mapa konturowa Wiktorii, na dole znajduje się punkt z opisem „Budynek Wystawy Królewskiej i Ogrody Carlton”
Ziemia37°48′17,02″S 144°58′16,41″E/-37,804728 144,971225
Budynek Wystawy Królewskiej widziany z głównej alei Ogrodów Carlton
Budynek Wystawy Królewskiej widziany od strony zachodniej
Główna sala wewnątrz budynku.

Budynek Wystawy Królewskiej[1] (ang. Royal Exhibition Building) – budynek położony na północno-wschodnim skraju centrum miasta w Melbourne w Ogrodach Carlton. Budynek razem z ogrodem jest pierwszym obiektem będącym dziełem rąk ludzkich w Australii jaki został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budynek stoi obok Muzeum Melbourne i jest największym eksponatem będącym w kolekcji Muzeum Wiktorii.

Historia

Budynek został zaprojektowany przez architekta Josepha Reeda (który również zaprojektował Ratusz w Melbourne oraz Bibliotekę Stanową Wiktorii). Budynek został ukończony w 1880 r. z okazji Międzynarodowej Wystawy w Melbourne. Uznaje się, że kopuła budynku była wzorowana na kopule katedry we Florencji.

Najbardziej znaczącym wydarzeniem, jakie miało miejsce w Budynku Wystawy Królewskiej, było otwarcie pierwszego parlamentu Australii, 9 maja 1901 r. jako inaugurację istnienia niepodległej Australii. Po inauguracji parlament federalny przeniesiony został do budynku parlamentu stanu Wiktoria, a Budynek Wystawy Królewskiej był przez kolejne 26 lat siedzibą rządu Wiktorii.

W 2004 r. Budynek Wystawy Królewskiej, wraz z otaczającymi go Ogrodami Carlton, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Stan obecny

Budynek jest wciąż używany regularnie jako centrum wystawowe. Najczęściej jest jednak wykorzystywany jako miejsce wycieczek organizowanych przez sąsiadujące z nim Muzeum Melbourne oraz jako sala egzaminacyjna dla miejskich szkół i uniwersytetów.

Budynek Wystawy Królewskiej nie jest już największym obiektem wystawowym w Melbourne. Jego nowoczesnym odpowiednikiem jest budynek Melbourne Exhibition and Convention Centre, położony w dzielnicy Southbank na południe od centrum.

Przypisy

  1. Polski egzonim uchwalony na 100. posiedzeniu KSNG.

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.