Bitwa pod Chorą
Wojna w Afganistanie (2001–2021)
Ilustracja
Prowincja Oruzgan na mapie Afganistanu
Czas

15–19 czerwca 2007

Miejsce

Oruzgan

Terytorium

Afganistan

Przyczyna

akcja przeciw talibom

Wynik

zwycięstwo sił ISAF

Strony konfliktu
ISAF

 Afganistan

 Talibowie
Dowódcy
Holandia Hans van Griensven
Holandia Rob Querido
Holandia Larry Hamers
Talibowie Mutalib †
Talibowie Ismael †
Siły
~ 700 żołnierzy kilkuset
Straty
16 zabitych
Holandia 2 zabitych
Stany Zjednoczone 1 zabity

65 zabitych cywilów

71 zabitych
Położenie na mapie Afganistanu
Mapa konturowa Afganistanu, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
32°51′10″N 66°05′05″E/32,852778 66,084722

Bitwa pod Chorą – bitwa stoczona w dniach 1519 czerwca 2007 roku w prowincji Oruzgan pod miejscowością Chora. Walka toczyła się między siłami ISAF: Stany Zjednoczone, Holandia, Australia i wspomagającą milicją afgańską, a talibami.

Bitwa

W piątek wieczorem 15 czerwca odbyła się wymiana ognia w okolicach Chory. Przed południem tego dnia holenderski konwój w Tarin Kowt został zaatakowany przez zamachowca-samobójcę. Zabity został wówczas jeden holenderski żołnierz – Timo Smeehuijzen i kilku afgańskich cywilów.

Panzerhaubitze 2000 na wyposażeniu Holendrów podczas bitwy

16 czerwca nastąpiła eskalacja walk pod Chorą. Na początku wojska koalicji pojmały kilku talibów. Później siły powietrzne ISAF zaatakowały talibów i członków Al-Kaidy, którzy w chwili bombardowania znajdowali się w kryjówkach. Również w sobotę 16 czerwca Staff Sergeant Roy P. Lewsader został zabity, gdy jego pojazd został uderzony przez pocisk z granatnika w Tarin Kowt.

W niedzielę 17 czerwca i w poniedziałek 18 czerwca przybyły posiłki składające się z holenderskich żołnierzy. Oddziały armii Holandii zwiększono o 500 żołnierzy. Również o 50 żołnierzy afgańskiej armii i kilka helikopterów Chinook powiększyły się siły koalicji. W międzyczasie talibowie uzyskali kontrolę nad większością obszarów mieszkalnych. Wtedy cywilów zmuszono do walki z armią ISAF, gdyż w przeciwnym razie czekała ich egzekucja. Talibowie używali również jako schronienia domów ludności cywilnej. W niektórych domach nadal pozostawali cywile, ponadto samoloty NATO nasiliły ataki z powietrza, powodując wiele ofiar cywilnych. W ciągłej walce zginęło także wielu bojowników talibskich. W tym samym czasie sześć holenderskich helikopterów zostało rozmieszczonych w powietrzu, by atakowały cele naziemne piechoty talibskiej. W nocy z niedzieli 17 czerwca na poniedziałek 18 czerwca, podczas ładowania moździerza 81-mm eksplodował pocisk, zabijając holenderskiego sierżanta Jos Leunissena i raniąc trzech innych żołnierzy.

O 9:30 NATO wycofało wsparcie lotnictwa w walce pod Chorą, ale zostało ono przywrócone o 09:40.

O 10:00 holenderscy i afgańscy żołnierze, wraz z milicją, rozpoczęli operację militarną o nazwie „Operacja Troy”, która na celu miała wyprzeć i zniszczyć pozycje talibów w mieście Chora i okolicach. W godzinach popołudniowych NATO ogłosiło zwycięstwo, kiedy to talibowie stracili trzy punkty kontrolne w mieście i się wycofali, nie podejmując kolejnych ataków.

Bibliografia

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.