ul. Bierdzańska, widok na północny wschód ze skrzyżowania z ul. Nizinną

Bierdzany (niem. Pirscham) – osiedle we wschodniej części Wrocławia na terenie dawnej dzielnicy Krzyki, obecnie należy do osiedla samorządowego Przedmieście Oławskie.

Nazwa

Polską nazwę Bierdzany oraz zgermanizowaną Pirscham wymienia w 1896 roku śląski pisarz Konstanty Damrot w książce o nazewnictwie miejscowym na Śląsku[1]. Damrot w swojej książce wymienia również staropolską nazwę z 1253 roku Schuparsicz oraz Bierzangen.

Historia

Niegdyś wieś (wzmiankowana w 1283; zaliczano wówczas do niej także teren osiedla Wilczy Kąt, a tutejszy młyn położony niedaleko Mostu Parkowego na Oławie wzmiankowany był już w roku 1288; istniał on też i pięćset lat później, w 1795; wtedy było tu 43 mieszkańców w 4 domach), w rękach Zakonu Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą do kasaty w 1810, później własność prywatna (w 1845 93 mieszkańców w 11 gospodarstwach), a od 1903 własność komunalna miasta Wrocławia. Powstały tu ujęcia wód i przepompownie na potrzeby wodociągu zasilającego miasto (tereny wodonośne Wrocławia), liczba mieszkańców spadła (w 1913 już tylko 22 osoby); Bierdzany przyłączono do miasta w 1928; tworząc w pobliżu Park Wschodni przebudowano tutejszy układ dróg i umocnień przeciwpowodziowych, także pod kątem potrzeb miejskich wodociągów.

Położenie

Bierdzany znajdują się na lewym brzegu Odry, na południe od osiedla przepływa z kolei Oława. Osiedle to graniczy z Nowym Domem (na wschodzie), Rakowcem (na północnym zachodzie), Siedlcem (na zachodzie), Wilczym Kątem (na południowym zachodzie) Księżem Małym (na południu); na południowy wschód od Bierdzan, za kładką Barani Skok przerzuconą przez Oławę, znajdują się Świątniki. Obecnie obszar ten jest niezamieszkany, stanowi obszar wodonośny.

Zobacz też

Przypisy

  1. Konstanty Damrot, "Die älteren Ortsnamen Schlesiens, ihre Entstehung und Bedeutung : mit einem Anhange über die schlesisch-polnischen Personennamen : Beiträge zur schlesischen Geschichte und Volkskunde", Verlag von Felix Kasprzyk, Beuthen 1896

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.