Beata Marcinkowska
doktor sztuk plastycznych
Alma Mater

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

Doktorat

2011 – sztuki piękne

nauczycielka akademicka

Beata Marcinkowska – polska artystka intermedialna, animatorka sztuki, pedagożka oraz nauczycielka akademicka.

Życiorys

w 1990 ukończyła Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi)[1]. Doktorat uzyskała w 2011 na Wydziale Artystycznym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Jej praca nosiła tytuł W matriksie kobiecości[2].

Jest członkinią Stowarzyszenia Sztuka i Dokumentacja, a także Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA. Od 2018 działa z grupą artystek i teoretyczek sztuki Frakcja. Prowadzi zajęcia dydaktyczne w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie również kieruje Instytutem Edukacji Artystycznej[3][4].

W swojej twórczości korzysta z różnych dziedzin sztuki, realizuje m.in. instalacje, kolaże, sztukę ziemi i performance. Bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, akcjach artystycznych, działaniach transmedialnych w Polsce i za granicą[5]. Jest autorką warsztatów i projektów artystycznych dla dzieci i dorosłych. Realizowała projekty badawcze analizujące przygotowanie do pełnego i aktywnego odbioru sztuki współczesnej wśród dzieci i młodzieży oraz poszukujące odpowiedniego kierunku rozwoju edukacji artystycznej w kontekście nowych mediów i tendencji intermedialnych. Jest również autorką i współautorką publikacji, w tym podręczników dla dzieci i młodzieży[3].

Przypisy

  1. Beata Marcinkowska [online], Stowarzyszenie Magazyn [dostęp 2024-02-22] (pol.).
  2. Dr Beata Marcinkowska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2024-02-22].
  3. 1 2 Beata Marcinkowska [online], Artystka Artystce [dostęp 2024-02-22] (pol.).
  4. dr Beata Marcinkowska [online], www.asp.lodz.pl [dostęp 2024-02-22] (pol.).
  5. Beata Marcinkowska [online], Świetlice artystyczne, 5 września 2022 [dostęp 2024-02-22] (pol.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.