Barnaba
Wasilij Wolatkowski
Biskup chołmogorski i waski
Ilustracja
Kraj działania

Imperium Rosyjskie

Data i miejsce urodzenia

1660/1672
Wołostków

Data i miejsce śmierci

8 października 1730
Chołmogory

Biskup chołmogorski i waski
Okres sprawowania

1712–1730

Wyznanie

prawosławie

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Śluby zakonne

przed 1705

Diakonat

przed 1705

Prezbiterat

przed 1705

Chirotonia biskupia

24 sierpnia 1712

Barnaba, imię świeckie: Wasilij Wasiljewicz Wołatkowski, w innym wariancie: Wołostkowski (ur. 1660 lub 1672 w Wołostkowie, zm. 27 września?/8 października 1730 w Chołmogorach) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Życiorys

Pochodził z Rzeczypospolitej, jego ojciec służył w stopniu kapitana w wojsku polskim. Ukończył kolegium Mohylańskie; będąc jego słuchaczem złożył wieczyste śluby mnisze. Po uzyskaniu końcowego dyplomu został zatrudniony w kolegium w charakterze wykładowcy[1]. Od 1705 żył w Moskwie, do Rosji sprowadził także dwóch swoich braci. Był już wówczas hieromnichem i pracę dydaktyczną w szkołach łacińskich łączył z obowiązkami spowiednika w Monasterze Zaikonospasskim[1].

24 sierpnia 1712 został wyświęcony na arcybiskupa chołmogorskiego i waskiego, jednak z powodu oblodzenia rzek dotarł do swojej siedziby dopiero w końcu listopada tego roku. W 1714 utworzył szkołę przy monasterze św. Mikołaja w Korelii. W roku następnym błogosławił wzniesienie w Archangielsku cerkwi Zwiastowania[1]. Pozostawał w dobrych relacjach z Piotrem I, mógł zwracać się do niego bezpośrednio z różnymi problemami. Wielokrotnie ubiegał się o zmianę granic eparchii, zwracając uwagę na zbyt duży obszar, jaki obejmowała, niedostateczną liczbę kapłanów, zaliczanie dzieci duchownych do chłopstwa. W 1723 otworzył przy domu biskupim szkołę słowiańsko-ruską, która następnie została przekształcona w seminarium duchowne. W 1725 na polecenie Synodu przeprowadził obrzęd pozbawienia godności biskupiej arcybiskupa nowogrodzkiego Teodozjusza[1].

W ostatnich latach życia był ciężko chory i nie prowadził już aktywnej działalności publicznej. Został pochowany w soborze Przemienienia Pańskiego w Chołmogorach[1].

Przypisy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.