Barbara Godfreyow
Barbara Godfrejów
Data i miejsce urodzenia

30 października 1928
Mołodeczno, Polska

Data i miejsce śmierci

29 października 2016
Nowy Sącz

Stopień harcerski

Harcerka Rzeczypospolitej

Stopień instruktorski

harcmistrzyni

Mianowanie instruktorskie

1991

Organizacja harcerska

ZHR ZHP

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Brązowy Krzyż Zasługi Medal „Pro Memoria”

Barbara Godfreyow (też: Godfrejów, Nowicka) (ur. 30 października 1928 w Mołodecznie, zm. 29 października 2016 r. w Nowym Sączu) – polska regionalistka, działaczka społeczna, instruktorka harcerska.

Była córką lekarza weterynarii (i kapitana Wojska Polskiego) i urzędniczki pocztowej, wnuczką Adolfa Godfrejówa. Z Andrzejem Nowickim miała jednego syna – Jarosława[1].

Działalność naukowa

W roku 1955 ukończyła Wyższą Szkołę Rolniczą w Olsztynie i w roku 1984 Instytut Melioracji Użytków Zielonych w Krakowie, gdzie też doktoryzowała się z zakresu łąkarstwa[2].

Prowadziła prace badawcze w Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Nawojowej, następnie w Centrali Nasiennej w Nowym Sączu (należącej obecnie do spółki Małopolska Hodowla Roślin) i w Rejonie Przemysłu Leśnego w Starym Sączu (należących do Zakładów Przemysłu Drzewnego „Rudy” w okręgu tarnowskim). Była też organizatorką wystaw, konferencji, szkoleń i olimpiad rolniczych. Była członkiem Polskiego Towarzystwa Inżynierii Ekologicznej i Stowarzyszenia Atestowanej Żywności i Zdrowego Środowiska[3].

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej

Jeszcze przed wojną wstąpiła (wraz z siostrą – Krystyną, po mężu Radwańską) do harcerstwa. Po wojnie związana była najpierw z ZHP (w Piwnicznej i Starym Sączu), a od roku 1962 w Nowym Sączu. Od 1991 w ZHR. W roku 1991 otrzymała stopień harcmistrza ZHR (Hufca Małopolskiego). Była przewodniczącą Kręgu Starszo-Harcerskiego ZHR w Nowym Sączu. Autorka słuchowisk radiowych i montażów słowno-muzycznych o tematyce harcerskiej[4]. Opublikowała również kilka prac z zakresu historii harcerstwa:

  • Barbara Godreyow, Bronisława Szczepaniec, Harcerska służba w okresie okupacji na terenie Starego Sącza, Nowy Sącz, 1994
  • Eugeniusz Lebdowicz, Maria Lebdowicz, Dawni Piwniczanie. Słownik biograficzny,
  • Barbara Godfreyow, Wspomnienia okupacyjne, spisała i do druku przek. Ewa Andrzejewska, „Almanach Sądecki” 2009, nr 3/4, s. 42-58
  • Barbara Godfreyow, Irena Maślanka-Niewolska i in., Żeńskie harcerstwo w Piwnicznej 1930-1948, Nowy Sącz : Komisja Historyczna Chorągwi Nowosądeckiej Hufca ZHP, br.
  • Barbara Godfreyow, Irena Maślanka-Niewolska i in., Męskie harcerstwo w Piwnicznej, Nowy Sącz : Komisja Historyczna Chorągwi Nowosądeckiej Hufca ZHP, br.

Była radną I kadencji Rady Miasta Nowego Sącza (w latach 1990-1994). Związana z Unią Wolności[3]. Była też wieloletnią działaczką NOT.

Jako regionalistka pisywała artykuły do prasy lokalnej, m.in. o sądeckich Lachach – małopolskiej grupie etnograficznej. Była też związana z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca „Lachy” w Nowym Sączu. Była dokumentalistką działalności zespołu.

Pochowana na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Rejtana w Nowym Sączu[5].

Odznaczenia[4]

Przypisy

  1. Maciej Dęboróg-Bylczyński, Ród Godfrey, „Rocznik Tarnowski” 2008, t. 13, s. 45-55
  2. Barbara Godfreyow [biogram] w: Jerzy Leśniak, Augustyn Leśniak, Encyklopedia Sądecka, Nowy Sącz, 2000
  3. 1 2 Nekrolog
  4. 1 2 Teczka hm Godfreyow w zbiorach Muzeum Harcerstwa w Warszawie
  5. GROBONET - wyszukiwarka osób pochowanych - Cmentarz komunalny w Nowym Sączu [online], nowysacz.grobonet.com [dostęp 2022-11-02].

Bibliografia

  • Nekrolog
  • Janusz Wojtycza (red.), Pokłosie konkursu na prace magisterskie o tematyce harcerskiej z okazji 100-lecia harcerstwa, Kraków : Komisja Historyczna Chorągwi Krakowskiej ZHP.2010
  • Barbara Godfreyow, Austriackie reminiscencje, „Nasz Spotkania” 1997, nr 5, s. 13-16
  • Barbara Godfreyow [biogram] w: Jerzy Leśniak, Augustyn Leśniak, Encyklopedia Sądecka, Nowy Sącz, 2000
  • teczka hm Godfreyow w zbiorach Muzeum Harcerstwa w Warszawie
  • Historia zespołu „Lachy”. lachy.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-27)].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.