Augustyn Luciani
Agostino Luciani Bessarione de Mirandola
Biskup
Data i miejsce urodzenia

ok. 1450
Vicenza

Data i miejsce śmierci

1 marca 1493
Kutna Hora

Miejsce pochówku

Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem

Biskup nominat Santorynu
Okres sprawowania

1477-1493

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

Kościół rzymskokatolicki

Nominacja biskupia

1477

Sakra biskupia

16 listopada 1477

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

16 listopada 1477

Miejscowość

Rzym

Miejsce

Bazylika Najświętszej Marii Panny na Zatybrzu

Konsekrator

Šimun Vosić

Współkonsekratorzy

Benedictus de Mitylene,
Stefan de Taleazis

Augustyn Luciani (it. Agostino Luciani Bessarione de Mirandola, cz. Augustin Lucián Bessarion z Mirandoly) (zm. 1 marca 1493 w Kutnej Horze) – duchowny włoski, biskup santoryński w latach 1477-1493.

Życiorys

Augustyn Luciani pochodził z włoskiego rodu arystokratycznego Bessarione. Urodził się w Vicenzy.

W 1477 roku został konsekrowany na biskupa ordynariusza Santorynu[1]. Przydzielonej diecezji nigdy nie objął. Nie udał się w podróż na Cyklady, ale pozostał we Włoszech. Związał swoje życie z dworem hrabiego Galleazzo I z Mirandoli. Przebywał w jego dobrach, gdzie otrzymał uposażenie w postaci beneficjum z miejscowego probostwa. Przyjmował u siebie czeskich studentów odwiedzających północną Italię. Z czasem przyjezdnym, którzy odbywali studia teologiczne, zaczął udzielać święceń kapłańskich. Neoprezbiterzy ci zasilali z kolei szeregi księży husyckich dla Kościoła utrakwistycznego. Gdy papież Sykstus IV, pod karą suspensy, zabronił mu tych praktyk, w 1482 roku biskup Augustyn Luciani uciekł do Czech. Tam znalazł się pod opieką miejscowego rycerstwa.

Pod opieką utrakwistów, mimo zakazu papieskiego, biskup Augustyn Luciani święcił dalej księży husyckich. Podróżował w kilkutysięcznym orszaku po całym Królestwie Czech. Wielokrotnie znajdował się w sporze z konsystorzami Kościoła utrakwistycznego i Kościoła rzymskokatolickiego, które gorszył jego sposób życia. Zarzucano mu symonię i rozpustę. Mimo to nie zerwał współpracy z husytami. W 1491 roku osiadł w Kutnej Horze, gdzie zorganizował własną kurię biskupią.

Po śmierci pochowany został w kościele Marii Panny przed Tynem w Pradze. Praktykę wyświęcania husyckich księży w Czechach kontynuował po nim biskup tytularny Sydonu, Filip de Villanuova.

Przypisy

  1. Bishop Agostino. catholic-hierarchy.org. [dostęp 2023-10-13]. (ang.).

Bibliografia

  • Josef Rank (red.), Příruční slovník všeobecných vědomostí, Praga 1882
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.