Atlantic Airways
Ilustracja
Airbus A320neo należący do Atlantic Airways na płycie Portu lotniczego Innsbruck
IATA
RC
ICAO
FLI
Znak
FAROELINE
Historia
Data założenia

1987

Lokalizacja
Państwo

 Dania

Terytorium zależne

 Wyspy Owcze

Baza

Port lotniczy Vágar

Węzeł

Port lotniczy Vágar

Kooperacja
Program lojalnościowy

EuroBonus

Flota
Liczba samolotów

10

Liczba tras

10

Przedsiębiorstwo
Siedziba

Sørvágur

Członkowie zarządu

Magni Arge

Strona internetowa
Leonardo AW139 w barwach Atlantic Airways lądujący w heliporcie w Tórshavn

Atlantic Airwaysfarerska linia lotnicza. Jej głównym celem jest zapewnienie szybkiego transportu pasażerów z wielu lotnisk Europy na Szetlandy i Wyspy Owcze. Swoją siedzibę mają w porcie lotniczym Vágar (Sørvágur). Jest to jeden z głównych sponsorów Formuladeildin.

Historia

Cywilne połączenie lotnicze z Wyspami Owczymi zostało udostępnione już w 1963, była to linia Sørvágur-Kopenhaga obsługiwana przez duńską firmę Maersk Air. Z czasem mieszkańcy archipelagu zaczęli występować przeciw temu monopolowi i w latach 80. XX wieku zaczęto myśleć nad alternatywnym, farerskim połączeniem. Parlament Wysp Owczych zaczął podejmować inicjatywy w tym kierunku i w 1987 ostatecznie doszło do porozumienia i rozdania udziałów między nim (51%), a duńską linią Cimber Air (49%). Zbudowano więc hangar z ramienia farerskiego parlamentu, a 28 marca 1988 odbył się pierwszy lot za pomocą samolotu BAe 146. Rok później wyspiarze zyskali pełnię udziałów w linii Atlantic Airways.

Pierwszym zadaniem nowej linii lotniczej, która zdaniem wielu miała się bardzo szybko rozpaść, było unowocześnienie farerskiego lotnictwa tak, by spełniało ogólnie przyjęte normy, a także stworzenie wyspecjalizowanych kadr lotniczych, zatrudniano bowiem jedynie Farerczyków.

Bell 212 na znaczku pocztowym

Od 1994 Atlantic Airways udziela połączeń helikopterowych wewnątrz wysp za pomocą maszyn Bell Helicopter Textron. Wcześniej zajmowała się tym SL Helicopters, jednak decyzją parlamentu stała się częścią większej korporacji. Służą one głównie celom turystycznym, czasami jednak wykorzystuje się je w różnorakich poszukiwaniach.

Pierwszą linię poza obręb Danii otworzono w 1995 roku na mocy umowy z Air Iceland, miała ona kierować pasażerów do Reykjavíku. Zaraz później powstała druga umowa na loty do grenlandzkiego Narsarsuaq. Kolejne zaś utworzono w przeciągu następnych trzech lat - do Billund i Aberdeen. Lista pasażerów stale jednak rosła, zdecydowano więc w roku 2000 o kupnie drugiego samolotu typu BAe 146-200, otworzono też nowe linie, do Londynu, Oslo, Stavanger, Aalborgu, Stord i Edynburga, zaniechano jednak dwóch ostatnich, zamieniając je na połączenie stolicy Wielkiej Brytanii ze Sumburgh na Szetlandach w 2006.

Dziś Atlantic Airways to linia lotnicza, której budżet od 1998 do 2006 wzrósł ze 120 milionów koron duńskich do 520 milionów. Firma zatrudnia 177 pracowników (styczeń 2007). Parlament postanowił w 2007 sprywatyzować 33% udziałów firmy, w kolejnym roku ma zrobić to samo z kolejnymi 33%.

Ostatnie lata to jednak nie tylko sukcesy farerskiej linii lotniczej, zdarzyła się bowiem 10 października 2006 o 7:35 katastrofa lotnicza na pasie startowym w Strond. Podczas lądowania doszło do poślizgu, przez który BAe 146-200 (OY-CRG) wypadł z pasa. Zginęły cztery osoby, osiem zostało rannych. Według raportu Havarikommisjonen, przyczyną było awaria sterownika klap oraz zablokowanie kół przez hamulec awaryjny i - w efekcie - ślizganie się maszyny.

Flota

Flota linii składa się z 4 samolotów o średnim wieku 6,3 roku oraz dwóch helikopterów (stan na lipiec 2023 r.)[1][2].

Flota Atlantic Airways[1][2]
Typ maszyny Liczba Zamówionych Uwagi
Airbus A320-200 2
Airbus A320neo 2
Leonardo AW139 2 Służą także do celów ratowniczych[2]

Trasy

Międzypaństwowe

Wedle oficjalnych rozkładów na rok 2008[3] samoloty mają kursować na dziesięciu trasach do sześciu państw. Loty zależą także od sezonu, zimą obsługiwane są stale tylko trzy linie. Letnie loty 2008 zapowiadają się następująco:

Linia Częstotliwość Uwagi
Stansted Airport (Londyn,  Anglia) - Vága Floghavn (Sørvágur  Wyspy Owcze)2 loty/tydzieńOd 23 maja
Stansted Airport (Londyn,  Anglia) - Sumburgh Airport (Sumburgh,  Szetlandy)2 loty/tydzieńOd 23 maja
Aalborg Lufthavn (Aalborg,  Dania) - Vága Floghavn (Sørvágur  Wyspy Owcze)4 loty/tydzieńOd 10 maja
Billund Lufthavn (Billund,  Dania) - Vága Floghavn (Sørvágur  Wyspy Owcze)9 lotów/tydzień
Kastrup Lufthavn (Kopenhaga,  Dania) - Vága Floghavn (Sørvágur  Wyspy Owcze)6 lotów/dzień
Narsarsuaq Lufthavn (Narsarsuaq,  Grenlandia) - Vága Floghavn (Sørvágur  Wyspy Owcze)2 loty/tydzieńOd 30 czerwca
Reykjavíkurflugvöllur (Reykjavík,  Islandia) - Vága Floghavn (Sørvágur  Wyspy Owcze)3 loty/tydzień
Stavanger Lufthavn (Stavanger,  Norwegia) - Vága Floghavn (Sørvágur  Wyspy Owcze)2 loty/tydzieńOd 19 czerwca
Aberdeen Airport (Aberdeen,  Szkocja) - Vága Floghavn (Sørvágur  Wyspy Owcze)Brak danych
Arlanda Flygplats (Märsta,  Szwecja) - Vága Floghavn (Sørvágur  Wyspy Owcze)2 loty/tydzieńOd 19 czerwca

Wewnątrz Wysp Owczych

Prócz łączenia okolicznej ludności z Europą Atlantic Airways obsługują przeprawy helikopterowe wewnątrz archipelagu Wysp Owczych. Ma to za zadanie nie tylko ułatwienie potencjalnym turystom dotarcie do szczególnych miejsc, ale także ułatwienie życia mieszkańcom małych wysp, którym ciężko jest zawsze przeprawiać się za pomocą jednostki pływającej. Kursują one w poniedziałki, środy, piątki i soboty, przy czym pierwszy dzień tygodnia tylko w czerwcu, lipcu i sierpniu[4]. Helikoptery z lotniska docierają między innymi do: Thorshavn, Klaksvík, Mykines, Koltur, Skúvoy, Dímun czy Kirkja.

Przypisy

  1. 1 2 Atlantic Airways Fleet Details and History [online], www.planespotters.net [dostęp 2023-07-18].
  2. 1 2 3 Helicopter Fleet - Atlantic Airways [online], www.atlanticairways.com [dostęp 2023-07-18].
  3. Rozkład lotów na rok 2008.
  4. Dane według oficjalnego rozkładu.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.