Atak walijskiej dywizji
w lesie Mametz
Ilustracja
Autor

Christopher Williams

Data powstania

około 1917

Medium

olej na płótnie

Wymiary

274,3 × 173 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Cardiff

Lokalizacja

Amgueddfa Cymru – National Museum Wales

Atak walijskiej dywizji w lesie Mametz (ang. Charge of the Welsh Division at Mametz Wood) – obraz olejny namalowany przez walijskiego malarza Christophera Williamsa około 1917, znajdujący się w zbiorach Amgueddfa Cymru – National Museum Wales w Cardiff[1].

Opis

Las we francuskiej miejscowości Mametz był celem 38 (walijskiej) Dywizji Piechoty podczas bitwy nad Sommą w czasie I wojny światowej. Atak przeprowadzono w kierunku północnym przez grzbiet, skupiając się na pozycjach niemieckich w lesie, między 7 a 12 lipca 1916. 7 lipca Walijczycy utworzyli pierwszą falę, która zamierzała zająć las w ciągu kilku godzin. Jednak silne umocnienia, karabiny maszynowe i ostrzał zabiły i zraniły ponad 400 żołnierzy, zanim dotarli do lasu. Kolejne ataki brytyjskiej 17 Dywizji przeprowadzone 8 lipca nie poprawiły sytuacji. Walijski 14 Batalion, liczący 676 żołnierzy po całym dniu ciężkich walk stracił prawie 400 żołnierzy zabitych lub rannych, zanim został zluzowany; inne bataliony poniosły podobne straty. Jednak do 12 lipca las został skutecznie oczyszczony z Niemców. 38 (walijska) Dywizja Piechoty straciła w walce około 4000 żołnierzy zabitych lub rannych. Nie została ponownie wykorzystana w działaniach wojennych do 31 lipca 1917[2].

Obraz przedstawiający atak walijskiej dywizji na niemieckie pozycje 11 lipca 1916, jest brutalny w swej wymowie. Pełni animuszu i zaciętości Walijczycy, z furią atakują Niemców nie okazując im żadnej litości. Szczególną uwagę widza zwracają trzej walijscy żołnierze w centralnej części płótna: jeden celuje ze swojego rewolweru w stronę podnoszącego ręce Niemca, drugi trzyma karabin najeżony bagnetem z wyraźnym zamiarem wbicia go w leżącego na ziemi wroga, a trzeci broczący krwią leży na ziemi i półprzytomnym spojrzeniem spogląda na atakujących kolegów. Zarówno Niemcy z lewej jak i Walijczycy z prawej strony obrazu na dalszym planie, są jakby dodatkiem do sceny głównej symbolizującej okrucieństwo wojny.

Christopher Williams namalował ten obraz na prośbę ministra wojny (późniejszego premiera Wielkiej Brytanii) Davida Lloyda George’a. Artysta odwiedził miejsce bitwy w listopadzie 1916, a później przeprowadził rozmowy z żołnierzami którzy w tej bitwie uczestniczyli. Podczas wykonywania szkiców w Mametz Williams został aresztowany po tym, jak pomylono go z niemieckim szpiegiem[3].

Przypisy

  1. Charge of the Welsh Division at Mametz Wood. Amgueddfa Cymru – National Museum Wales. [dostęp 2021-11-14]. (ang.).
  2. Michael Renshaw: Mametz Wood. Londyn: Barnsley, South Yorkshire: Cooper, 1999. ISBN 978-1-4738-1616-9.
  3. Picturing Conflict: the Arts of War. The Welsh at Mametz Wood. National Portrait Gallery. [dostęp 2021-11-14]. (ang.).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.