Aryskotraci
The Aristocats
Gatunek

przygodowy, komedia

Rok produkcji

1970

Data premiery

11 grudnia 1970
27 maja 1994 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

78 minut

Reżyseria

Wolfgang Reitherman

Scenariusz

Ken Anderson, Larry Clemmons

Główne role

Phil Harris
Eva Gabor
Roddy Maude-Roxby
Gary Dubin
Louise English
Dean Clark

Muzyka

George Bruns

Montaż

Tom Acosta

Produkcja

Wolfgang Reitherman, Winston Hibler

Wytwórnia

Walt Disney Productions

Dystrybucja

Buena Vista Distribution Company

Budżet

4 mln USD

Przychody brutto

37,7 mln USD

Strona internetowa
Figurki przedstawiające wybranych bohaterów filmu.

Aryskotraci (ang. The Aristocats) – amerykański film animowany z 1970 roku w reżyserii Wolfganga Reithermana i wytwórni Walt Disney Productions[1]. Film ten uważa się za ostatni, który został zaaprobowany przez Walta Disneya (który zmarł w 1966 roku, kiedy film był jeszcze we wczesnym etapie produkcji). The Aristocats był po raz pierwszy wyświetlony w kinach 11 grudnia 1970 roku przez Buena Vista Distribution Company. Tytuł filmu jest rodzajem kalamburu nawiązującego do słów arystokraci i kot.

Fabuła

Akcja filmu toczy się w 1910 w Paryżu[2]. Bogata dama Adelajda jest właścicielką kotki Duchessa i trójki kociąt: Marie, Toulouse’a i Berlioza. Pewnego dnia sprowadza do domu zaprzyjaźnionego adwokata Georges Hautecourta, by spisać testament, według którego całą jej fortunę odziedziczyć mają jej koty, a dopiero po ich śmierci majątek i dom mają przypaść jej mało inteligentnemu kamerdynerowi, Edgarowi. Ten, dowiedziawszy się o zapisie testamentu, usypia koty i porzuca je na wsi, wcześniej umykając dwóm psom – Napoleonowi i Lafayette’owi[3].

Kocia rodzina poznaje Tomasza O’Malleya, kocura wagabundę żyjącego na własny rachunek, który jest zauroczony Duchessą z wzajemnością. Postanawia pomóc jej i kociętom wrócić do właścicielki zamartwiającą się ich nieobecnością. Tymczasem o intrydze Edgara dowiadują się klacz powozowa Frou Frou i zaprzyjaźniona z kotami mysz Roquefort. Edgar obawia się zdemaskowania, jako że porwanie kotów zostało odnotowane w gazetach i planuje wrócić tam, gdzie zostawił koty, by pozbyć się ewentualnych dowodów. Koty w drodze do domu spotyka wiele przygód[3].

Tomasz podczas ratowania Marie z rwącej rzeki zostaje porwany przez prąd wody. Ratują go dwie brytyjskie gęsi Abigail i Agatha, które są na wakacjach i kierują się do Paryża, by spotkać z ich wujem Waldim. Gdy wszyscy tam docierają, spotykają się z pijanym Waldim przy Le Petit Cafe, gdzie miał zostać przeznaczony na pieczeń. Gęsi odchodzą w swoją stronę[3].

Tej samej nocy, po kolejnej walce z Napoleonem i Lafayettem, którzy zrobili łóżka i inne rzeczy z rzeczy, Edgar ucieka ze swoimi rzeczami, eliminując w ten sposób wszelkie dowody swojego występku[3].

Tomasz, widząc zmęczenie kociąt, decyduje się przenocować je i ich matkę w swoim mieszkaniu. Z wizytą do Tomasza przybyli także jego znajomi koci muzycy – Scat-kot, chiński Shun Gon, angielski Hit-katt, włoski Peppo i rosyjski Billy Boss. Prezentują Duchessie i kociętom muzykę swingową, co się rozwija w imprezę na część alei. Gdy kocięta idą spać, Tomasz wyznaje miłość Duchessie i chęć wspólnego życia. Duchessa niechętnie odmawia, głównie z powodu lojalności wobec Adelajdy. Podsłuchujące kocięta są również rozczarowane, gdyż Tomasz chce zostać ich ojcem[3].

Edgar świętuje sukces, lecz jego radość mija, gdy Tomasz odprowadza Duchessę z kociętami pod dom Adelajdy. Edgar nie chce dopuścić do spotkania kotów z Adelajdą, dlatego je więzi. Roquefort dostaje od nich informacje, by wezwał na pomoc Tomasza. Roquefort znajduje Tomasza, który każe mu wezwać zespół Scat-kota. Edgar z kolei dzwoni po ciężarówkę i chce wysłać kocią rodzinę do Timbuktu. Z pomocą przychodzi Tomasz i Frou Frou. Roquefort w porę przybywa z przyjaciółmi Tomasza i w wyniku ich działań to Edgar zostaje wysłany do Timbuktu, a koty wracają do domu. Tomasz zostaje partnerem życiowym Duchessy i zamieszkuje z nią i kociętami u Adelajdy, która postanowiła założyć fundację dla bezdomnych kotów z Paryża[3].

Obsada głosowa

Postać Wersja oryginalna[1] Wersja polska
Tomasz O’Malley[uwaga 1] Phil Harris Andrzej Zieliński
Duchessa Eva Gabor (dialogi) Karina Szafrańska
Robie Lester (śpiew)
Edgar Roddy Maude-Roxby Andrzej Tomecki
Toulouse Gary Dubin Dominik Koniusz
Marie Louise English Dominika Sell
Berlioz Dean Clark Agnieszka Para
Roquefort Sterling Holloway Jacek Jarosz
Madame Adelajda Bonfamille Hermione Baddeley Aleksandra Koncewicz
Scat-kot Scatman Crothers Marian Opania
Shun Gon Paul Winchell Jacek Czyż
Hit-katt Lord Tim Hudson brak danych
Peppo Vito Scotti
Billy Boss Thurl Ravenscroft Mariusz Leszczyński
Frou-Frou Nancy Kulp (dialogi) Anna Apostolakis
Ruth Buzzi (śpiew)
Napoleon Pat Buttram Włodzimierz Bednarski
Lafayette George Lindsey Andrzej Arciszewski
Abigail Gęgacz Monica Evans Joanna Wizmur
Amelia Gęgacz Carole Shelley brak danych
Wujek Waldi Bill Thompson Andrzej Arciszewski
Georges Hautecourt Charles Lane Mieczysław Gajda
mleczarz Peter Renaday brak danych
kucharz Le Petit Cafe Jerzy Mazur
tragarz #1 brak danych
tragarz #2 Mariusz Leszczyński
Opracowanie: Studio Opracowań Filmów w Warszawie – na zlecenie Disney Character Voices

Reżyseria: Miriam Aleksandrowicz
Dialogi: Elżbieta Łopatniukowa
Dźwięk i montaż: Jerzy Januszewski
Teksty piosenek: Marcin Sosnowski
Kierownik muzyczny: Marcin Głuch
Organizacja produkcji: Elżbieta Araszkiewicz
Wykonanie piosenek:

Uwagi

  1. Pełne imię: Abraham Marceli Józef Filip Feliks Tomasz O’Malley (w oryginalnej wersji brzmi ono Abraham de Lacy Giuseppe Casey Thomas O’Malley).

Przypisy

  1. 1 2 Grant 1993 ↓, s. 274.
  2. 1994-film-05-017.jpg [online], Filmopedia [dostęp 2022-11-16] (pol.).
  3. 1 2 3 4 5 6 Grant 1993 ↓, s. 275.

Bibliografia

John Grant: The Encyclopedia of Walt Disney’s Animated Characters. Nowy Jork: Harper & Row Publihsers, 1993. ISBN 0-06-015777-1. [dostęp 2023-05-25]. (ang.).f

Linki zewnętrzne

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.