Aplikacja komornicza – trwająca 2 lata aplikacja, mająca na celu zapoznanie aplikanta komorniczego z pracą komornika. Aplikant komorniczy po upływie roku od dnia rozpoczęcia aplikacji komorniczej może być upoważniony przez komornika do samodzielnego wykonywania określonych czynności egzekucyjnych. Upoważnienie to wymaga formy pisemnej i powinno być okazane stronie na jej żądanie przed przystąpieniem do czynności[1].
Aplikantem komorniczym może zostać osoba, która:
- posiada obywatelstwo polskie;
- ma pełną zdolność do czynności prawnych;
- posiada nieposzlakowaną opinię;
- nie była karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe;
- nie jest podejrzana o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe;
- ukończyła wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskała tytuł magistra prawa lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Rzeczypospolitej Polskiej;
- jest zdolna ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków komornika;
- uzyskał pozytywną ocenę z egzaminu wstępnego na aplikację komorniczą[2].
Aplikanta komorniczego zatrudnia komornik. Osobie spełniającej warunki nie można odmówić wpisu na listę aplikantów komorniczych[3].
Wniosek o wpis na listę aplikantów komorniczych może zostać złożony w ciągu 2 lat od dnia ogłoszenia wyników egzaminu wstępnego. Do wniosku kandydat obowiązany jest załączyć zaświadczenie o niekaralności oraz oświadczenie, że przeciwko niemu nie jest prowadzone postępowanie karne o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe[4].
Egzamin wstępny przeprowadzają komisje egzaminacyjne raz w roku, w terminie wyznaczonym przez Ministra Sprawiedliwości, nie później niż do dnia 30 września, równocześnie we wszystkich izbach komorniczych[5].
Egzamin wstępny polega na sprawdzeniu wiedzy kandydata na aplikanta komorniczego z zakresu prawa konstytucyjnego, prawa cywilnego, postępowania cywilnego, prawa gospodarczego, prawa spółek handlowych, prawa pracy, prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa administracyjnego, postępowania administracyjnego, prawa finansowego, prawa europejskiego, prawa prywatnego międzynarodowego, ustroju sądów i samorządu komorniczego[6].
Kandydaci podczas egzaminu wstępnego nie mogą korzystać z tekstów aktów prawnych, komentarzy, orzecznictwa oraz innych pomocy, a także nie mogą posiadać przy sobie urządzeń służących do przekazu lub odbioru informacji. Egzamin wstępny polega na rozwiązaniu testu składającego się z zestawu 150 pytań, zawierających po 3 propozycje odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Kandydat może wybrać tylko jedną odpowiedź. Za każdą prawidłową odpowiedź kandydat uzyskuje 1 punkt[7].
O wynikach egzaminu wstępnego Minister Sprawiedliwości zawiadamia rady izb komorniczych oraz publikuje w Biuletynie Informacji Publicznej listę osób, które uzyskały wynik pozytywny[8].
Do obowiązków aplikanta należy, w szczególności:
- uczestniczenie w przewidzianych programem aplikacji zajęciach seminaryjnych oraz w praktykach;
- samodzielne pogłębianie wiedzy prawniczej i praktycznych umiejętności niezbędnych do zajmowania stanowiska komornika;
- przystępowanie, w wyznaczonym terminie, do sprawdzianów wiedzy oraz kolokwiów, przeprowadzanych w czasie aplikacji, a także do egzaminu komorniczego[9].
Aplikacja komornicza jest odpłatna – opłaty wynoszą 5850 zł rocznie[10].
Przypisy
- ↑ Art. 98 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1691).
- ↑ Art. 88 ust. 1 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych.
- ↑ Art. 88 ust. 5 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych.
- ↑ Art. 88 ust. 3 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych.
- ↑ Art. 67 ust. 1, 3 i 68 ust. 1 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych.
- ↑ Art. 67 ust. 2 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych.
- ↑ Art. 83 ust. 3 i 84 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych.
- ↑ Art. 86 ust. 4 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych.
- ↑ Art. 97 ust. 1 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych.
- ↑ Dz.U. z 2020 r. poz. 2319