Anolis nubilus[1]
Garman, 1887[2]
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Rząd

łuskonośne

Podrząd

Iguania

Rodzina

Dactyloidae

Rodzaj

Anolis

Gatunek

A. nubilus

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Anolis nubilisgatunek jaszczurki z rodziny Dactyloidae występującej tylko w jednym miejscu: na małej, niegościnnej, wulkanicznej wyspie należącej do Antigui i Barbudy.

Systematyka

Zwierzę zalicza się do rodzaju Anolis, należącego do rodziny Dactyloidae[1]. W przeszłości zaliczany był do licznej w gatunki rodziny legwanowatych (Iguanidae)[4][5].

Rozmieszczenie geograficzne, zagrożenia i ochrona

Redonda – niewielka wyspa, którą zamieszkuje ten gatunek jaszczurki

Długonogwanowaty ten występuje jedynie na niewielkiej wulkanicznej wyspie Redonda o powierzchni 2 km² należącej do państwa Antigua i Barbuda. Rzeczywisty zasięg występowania zwierzęcia jest jednak jeszcze mniejszy, gdyż tylko niewielka część wyspy nadaje się do zamieszkania przez te gady. Nie ma tam osadnictwa ludzkiego, zagrożenie stanowi natomiast populacja kóz, objadająca wyspę z ubogiej roślinności. Wyspa sięga wysokości 300 m, więc podwyższenie się poziomu morza na skutek ocieplenia klimatu, nie zatapiając jej w całości, wpłynęłoby niekorzystnie na wartościowsze nisko położone obszary. Wśród zagrożeń dyskutuje się jeszcze możliwość uaktywnienia się wulkanu[3].

Jaszczurki bytują wśród skal, niewielkich krzaków i drzew. Niekiedy żerują wśród skał zastygłej lawy i przybrzeżnych głazów[3].

Przypisy

  1. 1 2 Anolis nubilus, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. S. Garman. On West Indian reptiles. Iguanidae. „Bulletin of the Essex Institute”. 19, s. 32, 1887. (ang.).
  3. 1 2 3 Anolis nubilus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  4. Gady łuskonośne − jaszczurki, amfisbeny i węże. W: Hanna Dobrowolska: gady. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1981, s. 279, seria: zwierzęta świata. ISBN 83-01-00957-8.
  5. Systematyka gadów. W: Hanna Dobrowolska: gady. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1981, s. 475, seria: zwierzęta świata. ISBN 83-01-00957-8.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.