Animator rynku (ang. market maker) – osoba, która utrzymuje systematyczną działalność na rynkach finansowych, wykazując wolę prowadzenia na własny rachunek transakcji kupna i sprzedaży instrumentów finansowych, w oparciu o kapitał własny wyceniony według ustalanych przez podmiot cen[1].
Krótkofalowo obecność animatorów na rynku jest korzystna dla inwestorów, bowiem pozwala im dokonać transakcji nawet na bardzo mało popularnych instrumentach finansowych, natomiast w dłuższej perspektywie można uznać ją za szkodliwą, gdyż fałszuje obraz rynku. Firmy te są jednak potrzebne giełdzie, aby podtrzymać zainteresowanie akcjami poprzez stwarzanie wrażenia ciągłego ruchu, a więc też pojawiających się okazji związanych ze zmianami kursów.
Animatorzy rynku w Polsce
Według polskiego prawa animatorem rynku jest podmiot zobowiązany w sposób stały, zgodnie z ustalonymi zasadami, do nabywania lub zbywania w ramach swojej działalności instrumentów finansowych na własny rachunek, w celu wspomagania płynności danego instrumentu finansowego[2].
Animator rynku na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych to dom maklerski lub biuro maklerskie zajmujące się podtrzymaniem płynności instrumentu finansowego.
Animator rynku działa na podstawie umowy zawartej z giełdą. Działanie animatora polega na składaniu na rynku zleceń kupna i sprzedaży[uwaga 1], na warunkach określonych przez giełdę. Do warunków tych zalicza się m.in.:
- minimalną (oraz ewentualnie maksymalną) wielkość jednego zlecenia,
- maksymalne zaangażowanie animatora w danym instrumencie finansowym,
- minimalne (oraz ewentualnie maksymalne) odchylenie od ostatniej ceny danego instrumentu (lub też kursu odniesienia).
Uwagi
- ↑ W pewnych przypadkach może dojść do sytuacji, gdy animator składa tylko zlecenia kupna lub tylko zlecenia sprzedaży.
Przypisy
- ↑ Dyrektywa 2004/39/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych zmieniająca dyrektywę Rady 85/611/EWG i 93/6/EWG i dyrektywę 2000/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady oraz uchylająca dyrektywę Rady 93/22/EWG (CELEX: 02004L0039-20060428).
- ↑ Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. z 2022 r. poz. 1500).
Bibliografia
- StockWatch.pl. stockwatch.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-09-24)]. (Tekst udostępniany przez redakcję na licencji GNU Free Documentation License 1.2)