aleja Tysiąclecia
Stare Miasto, Śródmieście, Kalinowszczyzna, Tatary
Ilustracja
Al. Tysiąclecia w dzielnicy Kalinowszczyzna. Na drugim planie widoczny Młyn Krauzego
Państwo

 Polska

Miejscowość

Lublin

Długość

2330m

Przebieg
al. Solidarności
światła 0m ul. Lubartowska
światła 160m pl. Zamkowy
330m ul. Cerkiewna
światła 496m rondo im. R. Dmowskiego
685m ul. Sienna
1150m ul. Mełgiewska (południowa jezdnia)
1366m ul. Mełgiewska (północna jezdnia)
1420m przejazd pod wiaduktem południowej jezdni ulicy Mełgiewskiej
1770m most na rzece Bystrzycy
1800m droga serwisowa
1895m przejazd pod wiaduktem zachodniej jezdni ulicy E. Grafa
1930m ul. E. Grafa (wschodnia jezdnia)
2100m ul. E. Grafa (zachodnia jezdnia)
2330m przejazd pod wiaduktem ulicy Hutniczej
al. W. Witosa
Położenie na mapie Lublina
Mapa konturowa Lublina, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „aleja Tysiąclecia”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „aleja Tysiąclecia”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „aleja Tysiąclecia”
Ziemia51°14′56,5″N 22°35′24,4″E/51,249036 22,590122

Aleja Tysiąclecia w Lublinie – wybudowana w latach 70. XX w. arteria komunikacyjna w Lublinie o długości 2,33 km, część lubelskiej Trasy W-Z, wyznaczająca północną granicę dzielnicy administracyjnej Stare Miasto. Na odcinku od ron. Dmowskiego na zachód stanowi fragment obwodnicy śródmiejskiej.

Przebieg

Aleja rozpoczyna się na skrzyżowaniu z ul. Lubartowską i al. Solidarności, której jest przedłużeniem, kończy się węzłem drogowym z ul. Hutniczą, a następnie przechodzi w al. Wincentego Witosa. W początkowej części stanowi granicę dzielnic Śródmieście i Stare Miasto, następnie przebiega przez dzielnice Kalinowszczyzna i Tatary. Od ul. Lubartowskiej do Mełgiewskiej jest położona w relacji wschód-zachód, następnie, od ul. Mełgiewskiej do Grafa, znajduje się długi, wyprofilowany zakręt z mostem na Bystrzycy i dalej, do ul. Hutniczej, jest w relacji północ-południe.

Historia

Część trasy od al. Warszawskiej do Zamku powstała w 1972. Kolejne odcinki powstawały: od ronda im. Romana Dmowskiego do ul. Mełgiewskiej wraz z węzłem w latach 1979–1980; część od węzła Mełgiewska do węzła Hutnicza oddano do użytku w 1983. W 1997 roku fragment al. Tysiąclecia od skrzyżowania z al. Warszawską do skrzyżowania z ul. Lubartowską otrzymał nazwę „Aleja Solidarności”[1].

Infrastruktura

Trasa jest na całej swojej długości dwujezdniowa i posiada od dwóch do czterech pasów w każdym kierunku. W ciągu ulicy są trzy węzły drogowe z ulicami: Mełgiewską, Grafa i Hutniczą, oraz, w rejonie węzła z Hutniczą, kładka dla pieszych. Na odcinku od węzła Grafa w stronę Zamościa i Chełma trasa ma od zachodniej strony drogę serwisową. Całkowita długość ulicy to 2,33 km. Na długości całej alei Tysiąclecia zwiększona jest dopuszczalna prędkość do 70 km/h.

W 2016 przebudowano fragment alei od skrzyżowania z ul. Lubartowską do ronda przy Zamku. Jeden z pasów został przekształcony na buspas, ponadto wybudowano nowy chodnik o szerokości 4,5 m i drogę rowerową o szerokości 3 m (najszersza w mieście)[2][3].

Otoczenie

W okolicy alei znajduje się Zamek Lubelski, a naprzeciwko niego – Dworzec Główny PKS. W rejonie węzła Mełgiewska znajduje się zbór zielonoświątkowy „Oaza”.

21 maja 2015 Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia MPZP dla rejonu położonego na północ od al. Tysiąclecia, od skrzyżowania z ul. Lubartowską do ronda przy Zamku. Na etapie konstruowania planu rozważano m.in. obniżenie al. Tysiąclecia i połączenie płytą dla pieszych terenów oddzielonych aleją, a także usunięcie pasa alei z miejsca czytania tory w zburzonej Wielkiej Synagodze Maharszala[4].

W 2022 prezydent miasta zaproponował zmianę planu. Jego rzeczniczka uzasadniła to potrzebą „rozwoju komfortowych przestrzeni dla mieszkańców czy wzmocnienia funkcji w zakresie kultury”. Jednocześnie al. Tysiąclecia miałaby trafić do tunelu[5].

Przypisy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.