Agricola
Ilustracja
Agricola
Autor

Uwe Rosenberg

Wydawca

Lacerta

Liczba graczy

1 do 5

Zalecenia wiekowe

12+

Czas przygotowania

5 minut

Czas gry

30-60 minut na gracza

Złożoność reguł

Średnia

Elementy strategii

Wysoka

Wymagane umiejętności

Brak

Losowość

Niska

Strona internetowa

Agricolaekonomiczna gra planszowa autorstwa Uwego Rosenberga.

Została wydana przez Lookout Games w Europie Zachodniej, Z-Man Games w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce przez Lacertę. Celem gry jest rozwój gospodarstwa rolnego przez 14 tur i osiągnięcie zrównoważonego stanu w różnych kategoriach: zaoranych pól, pastwisk, zbóż, warzyw, zwierząt różnych gatunków oraz powiększenie rodziny i domostwa, a także jego ulepszenie przy posiadaniu jak najmniejszej ilości niewykorzystanych pól planszy.

Gra została zaprezentowana na targach Spiel 2007, gdzie została uznana za drugą najlepszą grę tam przedstawioną. W roku 2008 gra została wybrana jako najlepsza gra przez International Gamers Awards, a w 2009 roku zdobyła tytuł Gra Roku 2009 w Polsce.

Gra osiągnęła pierwsze miejsce na liście top 100 serwisu BoardGameGeek, detronizując prowadzącą przez 5 lat grę Puerto Rico.

Według autora Agricola została zainspirowana grą Caylus, która ukazała się jesienią 2005 roku. Widoczne jest też podobieństwo do Puerto Rico, gdzie w swojej turze gracz wybiera akcję do wykonania, w ten sposób odbierając tę możliwość innym graczom, a niektóre niewykorzystane w poprzedniej turze karty zyskują na wartości poprzez położenie na nich dodatkowych zasobów.

W grę można grać w wersji uproszczonej (rodzinnej) i pełnej. W wersji uproszczonej inny jest zestaw możliwych akcji oraz nie używa się kart małych usprawnień i pomocników. Możliwe jest także rozegranie partii samemu w formie kampanii (coraz trudniejsze warunki pomyślnego ukończenia kolejnej rozgrywki).

Przebieg gry

Gra składa się z:

  • wspólnych plansz z możliwymi akcjami – zależnymi od liczby graczy
  • plansz graczy przedstawiających gospodarstwa
  • planszy z kartami dużych usprawnień
  • żetonów zasobów (spożywczych i budowlanych kilku rodzajów oraz zwierząt: owiec, dzików i krów)
  • kart pomocników i małych usprawnień

Gracze rozpoczynają grę z dwoma pionkami – członkami rodziny. Kolejno wykonują ruch przez położenie pionka na wolnym polu akcji. Akcje dzielą się na:

  • pobranie zasobów (zasoby na niektórych polach kumulują się co turę w razie niewykorzystania)
  • rozbudowę gospodarstwa (rozbudowę lub przebudowę domu, zaoranie pola, budowę pastwisk i obór)
  • zakup usprawnień
  • zatrudnienie pomocników
  • powiększenie rodziny
  • przetworzenie posiadanych zasobów (np. obsianie pola, pieczenie chleba)

Niektóre akcje umożliwiają wykonanie czynności dwóch rodzajów za jednym razem (np. obsiej i upiecz).

Co kolejkę odkrywane są nowe akcje. Gracz rozpoczynający turę nie zmienia się (w przeciwieństwie do np. Puerto Rico), lecz można mu odebrać ten przywilej wybierając pewną akcję.

Cel gry

Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów na koniec gry. Punkty liczone są w wielu kategoriach, m.in. za liczebność rodziny, ilość pewnych zasobów, a odejmowane za zaniedbanie jakiejś kategorii i za niewykorzystane pola planszy. Punktacja jest tak dobrana, że nie opłaca się nadmiernie gromadzić pewnych zasobów zupełnie zaniedbując inne dziedziny – ostateczny stan gospodarstwa powinien być przynajmniej częściowo zrównoważony.

Rozszerzenia

Oprócz standardowych zestawów kart pomocników i usprawnień dołączonych do gry (E – podstawowy, I – interaktywny i K – złożony) wydano dodatkowe zestawy:

  • Č – zestaw kart 12 pomocników i 12 małych usprawnień związanych tematycznie z Czechami. Obecnie dostępny jedynie po angielsku i czesku.
  • L – dostępny drogą elektroniczną zestaw 14 kart; 9 z nich zostało wydrukowanych i rozdanych na targach Essen 2008.
  • Ö – zestaw kart 12 pomocników i 12 małych usprawnień związanych tematycznie z Austrią.
  • X – 4 karty 5 różnych typów (Alien Actions, Merchants from Outer Space, Alien Artifacts, Alien Events, and Alien Occupations), wydane z magazynem Spielbox 5/2008.
  • Z – zestaw kart 12 pomocników i 12 małych usprawnień wydany przez Z-Man Games.
  • Plansza Through the Seasons (przez pory roku) – mała plansza z 4 polami wydrukowana na pocztówce i rozdawana na targach Essen 2008.
  • Torfowisko – duże rozszerzenie gry zawierające dodatkowe elementy krajobrazu (torf) oraz nowy typ zwierząt (konie).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.