Agnieszka Jelewska
Państwo działania

 Polska

Data urodzenia

1977[1]

doktor habilitowany nauk humanistycznych
Specjalność: nauki o sztuce, nauki o kulturze[2]
Doktorat

28 września 2005[2]

Habilitacja

3 grudnia 2014[2]

Agnieszka Jelewska (ur. 1977) – medioznawczyni i kulturoznawczyni, dr hab. nauk humanistycznych, profesor uczelni Interdyscyplinarnego Centrum Badawczego Humanistyka\Sztuka\Technologia (HAT Research Center) Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu[2].

Życiorys

28 września 2005 obroniła pracę doktorską Mit sztuki teatru w refleksji teoretycznej Edwarda Gordona Craiga, 3 grudnia 2014 habilitowała się na podstawie oceny dorobku naukowego i pracy zatytułowanej Ekotopie. Ekspansja technokultury[2]. Pracowała na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu i w Katedrze Scenografii na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu[2].

Została zatrudniona na stanowisku profesora uczelni w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów oraz w Interdyscyplinarnym Centrum Badawczym Humanistyka\Sztuka\Technologia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu[2].

Jest dyrektorem Interdyscyplinarnego Centrum Badawczego Humanistyka\Sztuka\Technologia oraz prodziekanem Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Publikacje

  • 2007: Craig. Mit sztuki teatru[2]
  • 2013: Sensorium. Eseje o sztuce i technologii
  • 2013: Ekotopie. Ekspansja technokultury[2]
  • 2014: Art and Technology in Poland. From Cybercommunism to the Culture of Makers[2]

Przypisy

  1. Jelewska-Michaś, Agnieszka (1977- ).. katalogi.bn.org.pl. [dostęp 2019-11-26].
  2. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dr hab. Agnieszka Jelewska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2019-11-26].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.