35 Wojskowy Oddział Gospodarczy
Ilustracja
Odznaka pamiątkowa 35 WOG
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

2012

Nazwa wyróżniająca

Krakowski

Patron

gen. dyw. Bolesław Wieniawa-Długoszowski

Tradycje
Święto

29 czerwca

Dowódcy
Pierwszy

ppłk Roman Utracki

Obecny

ppłk Janusz Wroniak

Organizacja
Dyslokacja

Kraków

Rodzaj wojsk

Logistyka

Podległość

3 RBLog.

Strona internetowa

35 Krakowski Wojskowy Oddział Gospodarczy im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego (35 WOG) – jednostka logistyczna Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Realizuje zadania zabezpieczenia finansowego i logistycznego jednostek i instytucji wojskowych na swoim terenie odpowiedzialności.

Formowanie i zmiany organizacyjne

Na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej nr Z-105/Org./P1 z 9 grudnia 2010 roku oraz rozkazu wykonawczego szefa Inspektoratu Wsparcia SZ nr PF-19/Org. z 9 marca 2011 rozpoczęto formowanie Oddziału. Z dniem 1 stycznia 2012 jednostka rozpoczęła statutową działalność[1].
21 czerwca 2011 jednostka budżetowa „35 WOG w Krakowie” połączona[uwaga 1] została z jednostkami budżetowymi[2]:

Symbole oddziału

Sztandar

Postanowieniem Prezydenta RP z 16 października 2015 nadany został Oddziałowi sztandar. Jego wręczenie miało miejsce 6 listopada 2015 na rynku w Zabierzowie.
Na stronie głównej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego, w czerwonym kręgu znajdują się dwie gałązki wawrzynu, ułożone w kształcie wieńca otwartego. Pośrodku wieńca umieszczony jest wizerunek orła białego. Pomiędzy ramionami krzyża kawalerskiego, w rogach płata, umieszczone są wieńce wawrzynu oraz w ich polach haftowane liczby „35”.
Na stronie odwrotnej płata, pośrodku krzyża kawalerskiego, znajduje się wieniec, w środku którego umieszczony jest napis "BÓG HONOR OJCZYZNA". Pomiędzy ramionami krzyża, w rogach płata, widnieją wieńce wawrzynu, a w ich polach zostały umieszczone następujące symbole:

Głowica sztandaru składa się z orła i podstawy wykonanych z białego metalu. Na przedniej ścianie podstawy umieszczone są inicjały „WOG”. Wewnątrz podstawy znajduje się zminiaturyzowany akt nadania sztandaru. Na drzewcu umieszczono 14 gwoździ honorowych i 5 pamiątkowych z metalu białego[3].

Odznaka pamiątkowa

Odznakę pamiątkową stanowi niebiesko-amarantowy krzyż maltański. Na krzyż nałożony jest półwieniec, który tworzą stylizowane koło zębate oraz kłos. W środku wieńca znajduje się symboliczna litera „K” zwieńczona otwartą koroną. Na górnym ramieniu krzyża umieszczona jest liczba „35”, a na pozostałych litery „W", „O” i „G”[4].

Oznaki rozpoznawcze[4]

Oznakę rozpoznawczą stanowi amarantowo – niebieska tarcza herbowa o wymiarach 68 mm x 50 mm. W pola amarantowo – niebieskie wpisany jest numer oddziału „35”. Między cyframi „3” i „5” umieszczony jest kłos. W dolnej części tarczy herbowej widnieje półwieniec zębaty. Oznaka na mundur polowy posiada kolory stonowane (patrz rysunek poniżej)[3].

Żołnierze WOG

Komendanci WOG[1]
Stopień, imię i nazwisko Okres pełnienia służby
ppłk Roman Utracki 1 IV 2011 – 30 IX 2013
płk Adam Jangrot 4 XI 2013 – 15 XII 2017
ppłk Jacek Kahla 10 I 2018 – ?
ppłk Paweł Grad ? – 16 IX 2021
ppłk Janusz Wroniak 4 XI 2021 – obecnie[5]

Uwagi

  1. „Połączenie” w myśl Decyzji oznaczało połączenie gospodarki finansowej prowadzonej przez jednostki budżetowe i nie stanowiło przeformowania ani rozformowania jednostek organizacyjnych.

Przypisy

Bibliografia

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.