Łucja Maria Monné
Data i miejsce urodzenia

1908
Cieszyn

Data i miejsce śmierci

1991
Cieszyn

Zawód, zajęcie

nauczycielka, działaczka społeczna

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Łucja Maria Monné (ur. 1908 w Cieszynie, zm. 1991 tamże) – polska nauczycielka, działaczka społeczna.

Życiorys

Tablica upamiętniająca kobiety Śląska Cieszyńskiego (Uliczka Cieszyńskich Kobiet), Łucja Maria Monné w prawej kolumnie czwarta od dołu

Była córką urzędnika pocztowego Zdzisława Monné i Marii z Rederów. Rodzina ojca pochodziła z Francji, jej przodkowie w drugiej połowie XVIII w. osiedli w Europie Środkowej i się spolonizowali[1].

Ukończyła Gimnazjum im. A. Osuchowskiego w Cieszynie, a w 1933 Studium Wychowania Fizycznego w Krakowie. Studiowała germanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, ale nie obroniła pracy magisterskiej. W ramach praktyk studenckich uczestniczyła w kursie gimnastyki szwedzkiej w Lund[1]. Po powrocie do Cieszyna utrzymywała się z korepetycji oraz prowadziła wieczorowe kursy gimnastyki dla kobiet. W kolejnym roku zaczęła pracę w Państwowym Seminarium Żeńskim i Państwowej Szkole Handlowej jako nauczycielka gimnastyki. W Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Cieszynie-Bobrku prowadziła lekcje wychowania fizycznego i języka niemieckiego. Języka uczyła też w innych szkołach w Cieszynie. Była członkinią Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Polskiego Związku Narciarskiego „Watra”. W tym drugim była instruktorką narciarstwa[1].

W czasie II wojny światowej, po kursie stenografii, pracowała w Powiatowym Biurze Rzemieślniczym. Pomagała Polakom pisać podania i pisma[1][2].

Do pracy w szkolnictwie wróciła w 1947. Była wuefistką w II Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Cieszynie. Prowadziła Szkolne Koło Sportowe. W 1960 była współtwórczynią cieszyńskiego Koła Towarzystwa Ochrony Zwierząt. Od 1980 była jego przewodniczącą[1]. Była współzałożycielką schroniska dla zwierząt w Cieszynie[2]. Zapisała mu w testamencie majątek (oprócz dwóch obrazów Juliana Fałata, które przekazała Muzeum Śląska Cieszyńskiego)[3].

Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Odznaką „Za Zasługi dla Województwa Bielskiego”[1].

Upamiętnienie

W 2010 została uhonorowana lampą umieszczoną na Uliczce Cieszyńskich Kobiet[3].

Jest jedną z bohaterek Cieszyńskiego Szlaku Kobiet opracowanego przez Władysławę Magierę[4].

Przypisy

  1. 1 2 3 4 5 6 Władysława Magiera, Łucja Maria Monné (1908-1991) – szerzyła nowe idee, kochała zwierzęta i zdrowy tryb życia [online], Równość, 12 lipca 2020 [dostęp 2022-03-24] (pol.).
  2. 1 2 Historia i tradycja Miasto i jego mieszkańcy Cieszyńskie kobiety 21. Łucja Maria Monne 1908–1991 [online], www.visitcieszyn.com [dostęp 2022-03-24] (pol.).
  3. 1 2 Zamek Cieszyn - Uliczka Cieszyńskich Kobiet [online], Zamek Cieszyn [dostęp 2022-03-24].
  4. Władysława Magiera, Cieszyński Szlak Kobiet [online].
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.