Pomoc:Przestrzeń nazw

Z wikipedia - pl mirror, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dla zaawansowanych
Te informacje dotyczą zarówno edytora wizualnego, jak i edytora wikikodu (Czym to się różni?)

Przestrzeń nazw – zbiór stron, których nazwa rozpoczyna się od odpowiedniego prefiksu rozpoznawanego przez oprogramowanie MediaWiki.

Istota przestrzeni nazw i jak się z nimi obchodzić

Pojęcie to pojawiło się wraz z oprogramowaniem wprowadzonym w 2002 roku. Mechanizm ten pozwala na tworzenie stron o tej samej nazwie, lecz różnej treści w różnych obszarach funkcjonalnych[1]. Przykładem jest niniejsza strona, która znajduje się w przestrzeni Pomoc oraz artykuł o tej samej nazwie, który znajduje się w przestrzeni głównej: przestrzeń nazw. O tym, do jakiej przestrzeni nazw należy strona, na której jesteśmy, informuje nas pierwsza zakładka, na lewo od „Dyskusja”. Tutaj w pierwszej zakładce jest napisane „Strona pomocy”, a w artykułach – „Artykuł”.

Obecnie w polskojęzycznej Wikipedii jest 29 przestrzeni nazw, w tym 1 główna i 28 „meta”: 13 przedmiotowych (wydzielonych ze względu na zawartość, dla jakiej są przeznaczone), 13 odpowiadających im przestrzeni dyskusji, jedna wyjątkowa przestrzeń wspólna dla wszystkich wiki, na których ją włączono oraz 2 przestrzenie wirtualne.

Wyszukiwanie przestrzeni nazw innych niż główna jest możliwe za pomocą dwóch kliknięć: kliknij w lupę w polu wyszukiwarki, a następnie „zaawansowane”. Na niektórych stronach specjalnych, np. Strony według prefiksu, Wkład czy Ostatnie zmiany można też filtrować wyniki według przestrzeni nazw, wybierając przestrzeń w rozwijanym menu.

Linki do artykułów tworzy się bez wpisywania przestrzeni nazw (np. kodzie źródłowym wygląda to tak: [[Link]]), a linki do stron w innych przestrzeniach nazw wymagają wpisania na początku nazwy danej przestrzeni nazw ([[Przestrzeń:Link]]). Jeżeli edytujemy w kodzie źródłowym, nazwa przestrzeni zostanie automatycznie ukryta, jeśli na końcu linku pozostawimy samotną pionową kreskę: |, np. [[Pomoc:Spis treści|]] da link Spis treści.

Lista przestrzeni nazw

Przestrzenie nazw
(w nawiasach numery przestrzeni używane m.in. w skryptach)
p. przedmiotowe lista
stron
p. dyskusji lista
stron
(główna) (0) Dyskusja (1)
Wikipedyst(k)a (2) Dyskusja wikipedysty/-ki (3)
Wikipedia (4) Dyskusja Wikipedia (5)
Plik (6) Dyskusja pliku (7)
MediaWiki (8) Dyskusja MediaWiki (9)
Szablon (10) Dyskusja szablonu (11)
Pomoc (12) Dyskusja pomocy (13)
Kategoria (14) Dyskusja kategorii (15)
[[Wikipedia:Portal|]] (100) (101)
[[Wikipedia:Wikiprojekt|]] (102) (103)
Moduł (828) Dyskusja modułu (829)
[[Wikipedia:Gadżety|]] (2300) (2301)
[[Wikipedia:Gadżety|]] (2302) (2303)
p. globalna
Wątek (2600)
p. wirtualne
Specjalna (-1)
Media (-2)

Przedmiotowe

 • (główna) – artykuły encyklopedyczne (w tym ujednoznacznienia) oraz przekierowania. Nie ma prefiksu, nie obsługuje mechanizmu podstron. Nazywana także main. Zobacz też Wikipedia:Indeks haseł.
 • Wikipedyst(k)astrony użytkowników Wikipedii, a na podstronach – pomocnicze strony do własnego użytku, przyborniki, brudnopisy. Istnieje możliwość wyświetlania żeńskiej odmiany przestrzeni nazw – „Wikipedystka”. Aby ją włączyć, należy wejść w preferencje i tam wskazać płeć żeńską.
 • Wikipedia – informacje ogólne na temat Wikipedii, zasady oraz różnego rodzaju strony współpracy i dokumentacji niemieszczące się w dalszych przestrzeniach. Posiada skrót prefiksu, WP, który ułatwia tworzenie linków.
 • Plik – strony opisujące załadowane pliki multimedialne (obraz, dźwięk, film), z załączeniem tych plików. Ilościowo zdecydowanie prym wiodą obrazy. Zobacz też Pomoc:Ilustrowanie.
 • MediaWiki – komunikaty interfejsu, takie jak użyty wyżej „zaawansowane”. Cała przestrzeń jest zabezpieczona na poziomie admińskim.
 • Szablon – strony przeznaczone do transkluzji (wyświetlenia w całości na innej stronie) lub substytucji (wklejenia w całości do innej strony).
 • Pomoc – przewodniki dla użytkowników Wikipedii, zarówno dla czytelników, jak i wikipedystów, np. ten, który czytasz.
 • Kategoria – umożliwia klasyfikację stron Wikipedii oprócz stron z przestrzeni wirtualnych. Patrz Specjalna:Kategorie.
 • Portal – strony prezentujące czytelnikom w atrakcyjny sposób tematyczny wycinek zawartości Wikipedii, popularne dekadę temu.
 • Wikiprojekt – strony służące wikipedystom do współpracy nad określonym zakresem tematycznym (w przestrzeni głównej) lub zapleczowo-zadaniowym (w przestrzeniach meta).
 • Moduł – strony zawierające kod w języku Lua, współpracujące ze skomplikowanymi szablonami.
 • Gadżet i Definicja gadżetu – obecnie nieużywane.
 • Przestrzenie dyskusji – każda z poprzednich przestrzeni ma skojarzoną przestrzeń dyskusji. „Dyskusja”, „Dyskusja Wikipedii”, „Dyskusja wikiprojektu” służą do dyskusji na temat odpowiedniego artykułu, sprawy dotyczącej Wikipedii, działalności wikiprojektu. „Dyskusja wikipedysty” służy do rozmowy z danym wikipedystą na dowolny temat.

Globalna

 • Wątek – pojedynczy wątek rozmowy toczonej za pomocą oprogramowania Flow. Nieprzypisana do tej wiki jak pozostałe, docelowo ma się dać uczestniczyć w tej samej rozmowie, edytując np. polskojęzyczną i francuskojęzyczną Wikipedię.

Wirtualne

Zobacz też

Przypisy

 1. „Obszar funkcjonalny” można wytłumaczyć historyjką. Kiedyś był pomysł, żeby strony przestrzeni Wikipedia miały swoje dokładne odpowiedniki w przestrzeni Pomoc, w ten sposób Wikipedia:Administratorzy wymieniałaby administratorów i linkowała do powiązanych zasad, a Pomoc:Administratorzy opisywałaby ich uprawnienia od strony dokumentacji technicznej. Ten sam przedmiot opisu, ale inna funkcja opisu. Zrezygnowano z tego pomysłu, ponieważ spowodowałby lawinowy przyrost stron niezbyt rozróżnialnych dla użytkowników, poza tym dokumentacja jest prowadzona na globalnych wiki Meta-Wiki i MediaWiki.org.