Rasa czarna (negroidalna) jest jedną z trzech ras ludzkich (obok rasy żółtej oraz rasy białej). Rasa ta zamieszkuje obszary suche i gorące.
Rasa Negroidalna dzieli się na negroidów właściwych (tzw. Murzyni) oraz Buszmenów. Rasa ta pierwotnie zamieszkiwała południe Afryki, a w czasach nowożytnych rozprzestrzeniła się na Amerykę północną i południową, gdzie jako niewolnicy byli zmuszani do pracy na plantacjach.
Cechy charakterystyczne rasy Negroidalnej to:
- Bardzo ciemna barwa skóry
- Ciemne kręcone włosy
- Ciemny kolor oczu
- Silnie wysunięta część czaszki (twarz prognatyczna), o słabo rozwiniętej bródce
- Szeroki i krótki nos
- Słabe owłosienie ciała
- Grube i wywinięte wargi.
Rasa ciemna ma taki ciemny kolor skóry, ponieważ ich skóra ma dużą zawartość barwnika zwanego melaniną. Melanina jest produkowana przez specjalne komórki (melanocyty) znajdujące się w skórze. U przedstawicieli rasy czarnej liczba melanocytów znajduje się w bardzo ścisłych skupiskach. Wynika to z adaptacji do silnego słońca nad gorącymi obszarami. Dzięki dużej zawartości melaniny w skórze rasa czarna może żyć w bardzo dużych temperaturach. Kolor oczu i włosów ma także związek z zawartością melaniny w organizmie. Ciemne oczy i włosy są wywołane przez silną pigmentację.
Rasa czarna była dość częstą ofiarą rasizmu. Największe akty rasizmu przeciwko rasie czarnej miały miejsce w RPA (system apartheidu) oraz w USA (Ku Klux Klan). Istnieją także przypadki rasizmu czarnoskórych przeciw białym (np. czarne pantery [1]).
[1] - Partia Czarnych Panter aktywna w latach 60. i 70. XX w. to radykalna amerykańska organizacja polityczna, utworzona w celu ochrony czarnej mniejszości w USA i walcząca o jej prawa.